Jiří Spolek a Miroslav Polach

Jiří Spolek a Miroslav Polach Zdroj: archiv zaletsi.cz

Cesta z Maroka na týden? Sopka nám ukázala kouzlo improvizace, vzpomínají cestovatelé. Teď plní sny jiným

-bam-

Když Miroslav Polach a Jiří Spolek v roce 2011 založili cestovatelský portál Zaletsi.cz, aby s kamarády sdíleli tipy na levné letenky, netušili, že jednou budou organizovat cesty kolem světa nebo přepravovat embrya. Podnikání se totiž rozrostlo v další projekty, kde se dá bez nadsázky říct, že neznají hranic. Nejen že nejrychleji uloví akční lety, ale zařídí dopravu zvířat, sportovního vybavení či hudebních nástrojů a vyplní i netradiční cestovatelská přání.

Zájem Čechů o cesty do zahraničí rok od roku roste. Čemu nyní dávají přednost?

Poslední dobou vidíme, že kromě klasiky jako Řecko a Španělsko Češi stále častěji volí aktivní dobrodružství v severských destinacích, jako je finské Laponsko nebo Island. Ale pravda je, že hodně lidí se taky rozhoduje podle toho, kde najdou zrovna nejlevnější letenku. Vždyť to znáte, výlet začíná u levné letenky a pak se kolem toho naplánuje zbytek.

Které destinace jsou nyní nejpopulárnější?

Japonsko je jednoznačně na vzestupu díky jeho kultuře a gastronomii. Taky vidíme, že lidi čím dál víc preferují aktivní dovolené místo pasivního odpočinku u moře, například během léta vyrazilo hodně Čechů na Island. A co se týče podzimu, Spojené arabské emiráty jsou pořád sázka na jistotu, zatímco zima láká do exotických destinací jako Maledivy, Seychely nebo Thajsko.

Jaké trendy v letecké dopravě pozorujete?

Aerolinky dělají, co můžou, aby základní ceny vypadaly nízké, ale pak profitují na dalších poplatcích. Poplatky za kabinové zavazadlo nebo rezervaci sedadel vedle sebe jsou už dneska normou. Některé aerolinky jsou dokonce tak vynalézavé, že vás při rezervaci záměrně rozsadí, abyste si připlatili za možnost sedět spolu.

Jaký byl prvotní impulz k tomu, abyste založili cestovatelský portál?

Všechno to začalo na vysoké, když jsme lovili letenky pro sebe a kamarády. Postupně se o nás dozvěděli i kamarádi kamarádů, a v tu chvíli nám došlo, že by bylo fajn sdílet ty nejlevnější letenky s co největším počtem lidí.

Jak těžké bylo vybrat si mezi našlápnutou kariérou v korporátním světě a plnohodnotným podnikáním v cestování?

Bylo to rozhodně náročné. Došli jsme do bodu, kdy jsme si museli vybrat – buď budeme pokračovat v lovení letenek a víc cestovat, nebo zůstaneme v dobře placeném korporátu. Ze začátku jsme pracovali z malého dvoupokojového bytu, kde jsme měli v jedné místnosti dva stoly a Mirek bydlel v druhé místnosti, kde měl jen postel. První měsíce jsme byli rádi, že máme na nájem a na chleba, ale postupně se to rozjelo... A pak přišel Covid.

Co se děje ve chvíli, kdy se objeví extrémně levná letenka?

Jakmile najdeme super levnou letenku, hned začneme psát příspěvek a přes náš automatizovaný systém ho posíláme všem, kdo nás sledují, ať už v aplikaci, e-mailem, nebo na sociálních sítích. Nejrychleji se to samozřejmě dozvědí uživatelé naší aplikace. Ti mají největší šanci ulovit letenku jako první.

Vaše podnikání se rozrostlo v další projekt se zaměřením na firmy. Jaké nejzajímavější cesty jste zatím zabezpečovali?

Od lovení levných letenek se naše podnikání rozrostlo i na spolupráci s firemními klienty, a tak jsme řešili řadu zajímavých a náročných přeprav. Do letadla dostaneme téměř cokoliv, snad jen atomový kufřík jsme ještě neřešili. Už jsme přepravovali kajaky, dlouhatánské skokanské tyče, hudební nástroje i různá zvířata. Jednou z nejzajímavějších věcí, které často v Zaletsi.cz Business zajišťujeme, je přeprava spermií a embryí. A to je docela specifický úkol. Tyhle citlivé náklady se totiž přepravují v příručním zavazadle, které na letišti nesmí projít rentgenovou kontrolou, samozřejmě za splnění řady přísných pravidel, pečetí a dalších jiných bezpečnostních opatření.

Umíte splnit i ty nejbláznivější cestovatelské sny náročnějších klientů. Co chtějí zažívat?

Mezi naše největší výzvy rozhodně patří složité cesty kolem světa. Představte si, že musíte naplánovat patnáct různých přeletů, zajistit dvacet ubytování, průvodce na místě a k tomu rezervovat různé aktivity. Každý detail musí přesně sedět, jinak se celý program může zhroutit jako domeček z karet.

Jednou jsme v rámci Airbakers organizovali výjimečnou cestu pro klienta, který si přál navštívit deset nejznámějších koncertních síní na světě a v každé z nich zažít koncert. Ačkoliv už byl v pokročilém věku, jeho sen se mu podařilo splnit.

Jaké zatím byly vaše nejintenzivnější cestovatelské zážitky?

Mezi nejzajímavější zážitky patří objevování Markéz v Polynésii, odlehlého místa s bohatou historií, kde ještě relativně nedávno žili lidojedi. Každá část ostrova se liší podnebím a prostředím, od husté džungle až po starobylé chrámy a obětní pohřebiště, kde jsou stále vidět zbytky kostí. Je to fascinující místo plné kontrastů mezi přírodou a historií.

Dalším jedinečným zážitkem byla cesta takzvaným Island Hopperem, pravidelným letem s pěti mezipřistáními na odlehlých atolech Mikronésie. Každý ostrůvek má svou jedinečnou atmosféru a při každém přistání máte pocit, že se ocitáte v úplně jiném světě.

Na jakou pozoruhodnou příhodu z cest nikdy nezapomenete?

Když vybuchla sopka Eyjafjallajökull, byl jsem zrovna v Maroku. Říkal jsem si, že za ty dva dny, než poletíme z Fezu přes Alicante do Bratislavy, se to určitě uklidní. Letenky mě tehdy stály jen asi 500 Kč, jenže se nelétalo vůbec, takže jsme museli improvizovat. Vzali jsme trajekt a zbytek cesty do Paříže jsme dostopovali. Tam už na nás čekal taťka, který to doma nevydržel a jel nám naproti. Místo jednoho dne tak cesta z Maroka trvala celý týden.

Občas se stane, že máte naplánovaný výlet někam, ale skončíte úplně jinde. Jednou nás pozvaly Turkish Airlines na výlet na Srí Lanku. Před odletem z Istanbulu jim však zkolaboval odbavovací systém, takže se nikam neletělo. Strávili jsme tam pár dní, čekali jsme, ale stále se nemohli dostat na palubu. Nakonec se nám aerolinky omluvily a nabídly nám jedinečnou možnost, že jsme si mohli vybrat jakoukoliv destinaci na odletové tabuli a oni nás tam jako odškodnění přepraví. To byla naprosto úžasná chvíle, zlatý grál pro každého cestovatele! Buenos Aires, Bali nebo Bangkok? Nakonec jsme se rozhodli pro safari v Johannesburgu. Rychle jsme si zjistili, čím se v Jihoafrické republice platí, a zavolal jsem kolegovi, který nám poskládal itinerář, zarezervoval auto i ubytování. Bylo to trochu dobrodružné, ale právě to k cestování patří.