nahoru
Premium Causy

Mahsá Amíníová: Mladá žena zemřela v Íránu kvůli náboženským zákonům. Její smrt vyvolala pouliční bouře

JAN FINGERLAND 4. října 2022 • 06:20
Mahsá Amíníová: Mladá žena zemřela v Íránu kvůli náboženským zákonům. Její smrt vyvolala pouliční bouře
foto: Social Networks / Zuma Press / Profimedia

Mahsá Amíníová je slavná, její jméno znají milióny lidí v Íránu i ve světě. Přitom patří k těm hrdinkám, které se o své proslulosti už nikdy nedozvěděly. Prostě jen zajela na návštěvu íránského hlavního města Teheránu, kde zemřela. Pravděpodobně jen proto, že neměla správně upravený šátek na hlavě.

Co přesně se 13. září 2022 v Teheránu odehrálo, není zcela jasné. Dvaadvacetiletá žena z kurdského severozápadu země byla během své návštěvy Teheránu zatčena s tím, že její oděv nesplňuje zákon o správném oblečení žen, a byla umístěna do vazby. Jejímu bratrovi Kiareši Amíníovi sdělili, že se ve věznici podrobí školení o morálce a za hodinu bude opět propuštěna.

Jenže z vězení musela být převezena do nemocnice. Zdravotníci později vydali prohlášení (než ho opět stáhli z internetu), podle kterého byla pacientka ve stavu mozkové smrti. Policie uvedla, že Amíníová prodělala srdeční kolaps, po němž upadla do kómatu. Rodina popírá, že by Mahsá trpěla srdečními problémy. Ženy, které byly zatčeny spolu s Amíníovou, potvrdily, že policisté dívku surově zbili poté, co se ohradila vůči urážkám, jimž byla vystavena. Za mrtvou byla prohlášena tři dny po zatčení, 16. září.

Zde by teoreticky mohl příběh skončit. Za desítky let byly desetitisíce Íránek zatčeny a někdy i zbity kvůli tomu, že nebyly oblečeny podle představ teokratické vlády nebo brutálního náboženského aparátu. Tentokrát je něco jinak. Do ulic vyrazily ženy, ale poté i muži, aby žádali spravedlnost pro Amíníovou a často také mnohem více. Zatím dosáhli toho, že úřady začaly mluvit o přezkoumání případu. Zdrceného otce telefonicky kontaktoval prezident Ebráhím Raísí a rodinu osobně navštívil guvernér provincie Kurdistán, kde Amíníová žila. Už dlouho se íránský režim nesetkal s tak otevřenou vzpourou společnosti.

Znovuzahalování

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.