nahoru

Smrt po úspěchu: Výprava Roberta Scotta dorazila na jižní pól před 110 lety

Zdeněk Vacek 17. ledna 2022 • 11:00
Smrt po úspěchu: Výprava Roberta Scotta dorazila na jižní pól před 110 lety
foto: Profimedia.cz

„Na sever a na jih… To se neochodí… Na pokraji smrti mrazem, na pokraji smrti hladem, na pokraji smrti vysílením, ale stálo to za to!... Železná zásoba je nedotknutelná. A kromě toho jsme ji včera snědli…“ Cimrmanovské hlášky se týkají dobytí severního pólu pražskými otužilci 5. dubna 1909, jednodenním náskokem bourajícího mýtus už tak diskutabilního prvenství Američana Roberta Pearyho. To z jižní točny, dobyté 14. prosince 1911 Norem Roaldem Amundsenem, se nikdo z anglické výpravy Roberta Scotta, o měsíc pomalejší, nevrátil živý.

Ledová pláň, krutý mráz, vyčerpaní muži táhnoucí sáně s proviantem a výstrojí. Posledních 200 mil se pětice musí spoléhat na vlastní síly. Její velitel, anglický kapitán Robert Falcon Scott, totiž hrubě selhal v řadě ohledů – už při samotné volbě tažných zvířat. Sibiřští poníci, kterým dal přednost před tradičními psími spřeženími polárníků, se bořili po břicha ve sněhu a brzy museli být utraceni. Co asi letělo hlavou paličaté polární výpravě, která nehodlala zahanbit Britské impérium a přenechat pól Američanům nebo momentálně nejvážnějšímu rivalovi, Noru Amundsenovi?

Premium

Přečtěte si článek s předplatným Premium Plus

Získejte neomezený přístup na devět různých služeb včetně Reflex.cz
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.