nahoru
Premium Analýza

Robot malířem, básníkem i slečnou z callcentra. Co všechno ještě změní umělá inteligence?

Kryštof Pavelka 30. ledna 2023 • 18:15
Umělecké dílo, které vytvořil program Midjourney, ošálilo i odbornou porotu
Umělecké dílo, které vytvořil program Midjourney, ošálilo i odbornou porotu
• foto: 
Archív

Softwarový gigant Microsoft hodlá investovat deset miliard dolarů do firmy OpenAI, která provozuje chatovacího robota ChatGPT. Ten dokáže s uživateli komunikovat v hovorové řeči, a nejen to: chatbot například umí napsat báseň, filmovou synopsi nebo novinový článek či názorový komentář na libovolné téma.

Pokrok na poli neuronových sítí a strojového učení se netýká jen textové komunikace. Na přehlídce pořádané každoročně v americkém Coloradu vyhrál minulý rok hlavní cenu fantaskní obraz, vygenerovaný programem Midjourney, umělou inteligencí zaměřenou na zpracování vizuálních dat. ChatGPT či Midjourney jsou programy určené k přirozenému zpracování dat, textových, obrazových i dalších. Jejich smyslem je generovat výstupy, které připomínají mezilidskou komunikaci, či jsou od ní dokonce nerozeznatelné. Přirozenost komunikace ChatGPT je na takové úrovni (zejména když se s robotem lidský uživatel baví na obecnější témata), že podle mnoha názorů splňuje podmínky absolvování takzvaného Turingova testu.

BEZ VÝHRAD

Test navržený v padesátých letech průkopníkem kybernetiky Alanem Turingem probíhá následovně: Do oddělených místností je umístěn jednak testující, jednak předmět zkoumání (například počítač s příslušným programem) a další člověk. Testující klade otázky v přirozené řeči a předává je do druhé místnosti, kde je zodpoví buď počítač, nebo druhý člověk. Odpovědi jsou předávány zpět testujícímu. Pokud testující nedokáže rozpoznat, zda komunikuje se strojem, nebo s člověkem, pak umělá inteligence splňuje Turingův test.

Specifikem posledních let jsou pak člověka připomínající výkony umělé inteligence v oblastech, jako je výtvarné umění, design či žurnalistika. Již zmíněný obraz, „namalovaný“ programem Midjourney, zvítězil na přehlídce v Coloradu, aniž by porota tušila, že oceňuje výtvor umělé inteligence. Někteří západní novináři si v minulém roce rovněž otestovali editory svých domovských redakcí, když jim k otisknutí nabídli články napsané robotem ChatGPT a vydávali je za své. Většina textů prošla bez výhrad.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.