nahoru
Premium Analýza

Když peníze hoří. Dějiny inflace, chronické choroby, kterou známe tisíciletí. A budeme ji potkávat dál

Pavel Páral, inb, psp 2. listopadu 2022 • 11:20
Když peníze hoří. Dějiny inflace, chronické choroby, kterou známe tisíciletí. A budeme ji potkávat dál
foto: Profimedia.cz

Pro mnoho lidí je dnešní tempo růstu cen šokující. Ekonomové a centrální bankéři se přou o to, co se s tím dá dělat a zda se vůbec dá něco dělat. Inflace však provází člověka dějinami stejně dlouho jako peníze a má pořád podobné příčiny i dopady. Dokázala ničit velmoci i způsobovat války. A ani inflace, kterou teď zažíváme v Česku, nezůstane bez následků.

První popsaná inflace pochází ze staré Číny, z doby vlády dynastie Sung (960–1279). Obchod tehdy vyžadoval vyspělejší a praktičtější platební prostředek než těžké mince z drahých kovů a hedvábí, s nimiž se obtížně cestovalo. Tak vznikly bankovky, kdy vybraní obchodníci mohli vyměňovat speciální ryté dřevěné destičky za předem dané množství zlata a stříbra. Rytí destiček však bylo příliš pracné a zdlouhavé. A pokrok nezastavíš. Zanedlouho bylo dřevo nahrazeno papírem z vnitřní kůry moruše, na který se tiskly bankovky z měděných desek. Těmto bankovkám se říkalo ťiao-c’, což znamená, byť psáno jiným znakem, rovněž tradiční knedlíček, který je nezbytnou součástí oslav čínského nového roku.

Tyto bankovky byly vydávány v několika hodnotách a správně měly platit tři roky, po nichž je měl jejich držitel u vydávajícího obchodníka vyměnit za nové. To ale nebylo zadarmo. Poplatek činil tři procenta z nominální částky, a tak se všechny k výměně nevracely, navíc ty vyměněné nebyly důsledně likvidovány. V oběhu se tak začaly hromadit nekryté peníze, což nemohlo skončit jinak než růstem cen. To tehdy čínskou měnu položilo, ale nejednalo se o konec papírových peněz.

Kublajchán, mongolský dobyvatel čínské říše a vnuk Čingischána, byl do papírových peněz zamilován. Ve 13. století založil dynastii Jüan, nicméně jeho papírové peníze se ještě jüany (dodnes platná měna v Číně) nejmenovaly. Říkalo se jim čchao a žádná zmínka o inflaci s nimi není spojována, zato se týkají slavného benátského kupce Marka Pola, který zvěst o papírových penězích přinesl do Evropy, kde mu ale nikdo nevěřil. Evropané nemohli pochopit, jak může mít levný papír stejnou hodnotu jako drahé zlato.

První evropské bankovky vydala až v roce 1661 švédská Riksbank a hned z toho byl průšvih. On byl tedy průšvih už to, co všemu předcházelo.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.