nahoru

Luftjarda: Kam přijde Tvrdík, tam létají prachy. Ovšem nikdy ne jeho

Marek Stoniš 3. října 2020 • 18:00
Jaroslav Tvrdík se stal hvězdou trad ičního čínského divadla. Kdo z vás to má!
Jaroslav Tvrdík se stal hvězdou trad ičního čínského divadla. Kdo z vás to má!
• foto: 
Blanka Turková

Než se Jaroslav Tvrdík přisál ke státnímu čínskému penězovodu, byl přední komickou figurou české politiky (ministr obrany, volební manažer sociální demokracie) a polostátního byznysu.

Například v Českých aeroliniích na jeho svérázný způsob řízení vzpomínají dodnes. Odtud jeho přezdívka Luftjarda. Prostě kam přijde, tam lítají prachy. Nikdy ovšem jeho.

Obálka s Luftjardou vznikla v době, kdy uvízl na mělčině jeho projekt miliardových čínských investic, jež měly do Česka připlout prostřednictvím čínské firmy CEFC. Ta ovšem „nasekala“ miliardové dluhy, její šéf a poradce prezidenta Zemana Jie Ťien-ming se v Číně ztratil podobně, jako se „ztráceli“ hrdinové Menzelova filmu Skřivánci na niti, a celé drama skončilo tak, že závazky za CEFC v Česku převzala státní čínská společnost CITIC Group. Chtělo by se napsat, že Luftjarda přežil. Ale spíše přežila Luftjardu Čína. Zatím.

Celé číslo si přečtěte zde >>>

Reflex 13/2018 Reflex 13/2018Foto Archív

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.