nahoru

Britská firma nabízí za 3,7 milionů korun bezmračné nebe při svatbě

arb, ČTK8. února 2015 • 07:00
Britská firma nabízí za 3,7 milionů korun bezmračné nebe při svatbě
Britská firma nabízí za 3,7 milionů korun bezmračné nebe při svatbě
• foto: 
profimedia.cz

Nebe bez mraků za 100 000 liber (asi 3,7 milionu korun) nabízí jedna britská firma francouzským svatebčanům. Slunnou oblohu zajistí chemikálie, jež zabrání nežádoucímu dešti v den "d", napsal britský list The Independent.

Firma v předstihu nad místem, kde hrozí déšť, za pomoci letadel rozptýlí jodid stříbrný. Krystalky této látky působí jako kondenzační jádra, na nichž se vytvářejí kapky deště. Mrak se vyprší a v den svatby je obloha jasná.

"Celý projekt trvá celkem asi tři týdny. Z toho týden je na to, aby se do Francie a pak zpět dostali meteorolog, letadlo a pilot. Posádka musí být na místě nejméně týden před událostí," uvádí firma Oliver’s Travels. Úspěch je prý zaručen, pokud ovšem nedorazí hurikán nebo jiný přírodní živel.

Pokud se služba ujme ve Francii, bude ji Oliver’s Travels poskytovat časem i v Británii. Letadla Oliver’s Travels ovšem nemohou létat kvůli pravidlům letecké dopravy všude, rozptýlení mraků společnost nabízí jen na některých místech Francie.

Likvidace mraků začíná být podle Oliver’s Travels běžná, a to zejména tam, kde je potřeba deště či sněžení. Technologie je často využívána v Číně. Rozehnat oblaka se místní úřady snažily například při zahájení olympiády v Pekingu v roce 2008, ale moc se jim to nepodařilo, připomíná The Independent.

arb, ČTK


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,670
22,030
29,270
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější