Zemřela Jiřina Jirásková. A smála se

Jiřina Jirásková   |   Foto:  profimedia.cz
07.01.2013 18:14 - text: TEREZA SPÁČILOVÁ
Jen pár týdnů před svými dvaosmdesátými narozeninami zemřela divadelní a filmová herečka a také dlouholetá ředitelka Divadla na Vinohradech Jiřina Jirásková.

 

Příčina úmrtí nebyla dosud upřesněna, Jirásková však bojovala s vleklými zdravotními problémy a množily se zprávy o stále nových komplikacích a operacích. “Dobře věděla, že už jí moc času nezbývá, ale humor ji do posledního dechu neopustil,” řekl Reflexu režisér Jiří Strach.Filmař, který o Jiráskové natočil jeden z nejosobnějších a nejjímavějších dokumentů a na sklonku života jí daroval roli, jíž česká kritika zařadila mezi nejlepší výkony uplynulé sezóny (Vrásky z lásky - pozn.red.), viděl herečku naposledy v pátek. “Gratuloval jsem jí k nominaci od kritiků a ona, ač samozřejmě polichocena, nasadila svůj typický poťouchlý výraz: “Kritikové že mě chválí? TIHLE kritikové?!” šklebila se. Vlastně to tehdy bylo asi naposledy, co se smála,” přemítá Strach.Strachovy Vrásky z lásky, poetická komedie o stárnutí, v níž se setkala s Jiřinou Bohdalovou a nedávno zesnulým Radoslavem Brzobohatým, nebyly jejím posledním kontaktem s filmem. Pracovala do poslední chvíle, a tak ještě loni na podzim natáčela s Jiřím Menzelem operní veselohru Sukničkáři. Premiéry, s níž se počítá na duben, už se ovšem nedočkala, stejně jako udílení zmíněných filmových cen (26. ledna).

 

 

Herečka, jejíž světácké výroky o přátelství s Hynaisem (“Já jsem je všechny znala osobně, i Hynaise!”) vstoupily do dějin, dokázala zahrát bez nadsázky cokoli. “Byla to chodící noblesa, která vystřihla stejně dobře Kleopatru jako bábu Kekulovou,” vyzdvihuje šíři hereččina výrazového rejstříku Jiří Strach. Stovky rolí přitom neodehrála jen před televizní a filmovou kamerou, excelovala i na divadle.


Diváci si ji asi nejvíce oblíbili coby Marcelu z citovaných Světáků či jako babi ze Sestřiček Karla Kachyni, její život byl ovšem spjatý především s pražským Divadlem na Vinohradech, kam nastoupila na začátku padesátých let. Členkou tamního souboru byla až do smrti, ředitelkou celé jedno desetiletí (1990-2000). Na vinohradských prknech ztvárnila například Charlottu ve Višňovém sadu nebo Jeanette Burmeisterovou v inscenaci Donaha!

 


Rovněž ve filmu se Jirásková objevila už v polovině 20. století, hrála mimo jiné i v prvním československém seriálu Rodina Bláhova. Nejvýraznější stopu však zanechala v kinematografii let šedesátých, ať už šlo o drama Případ pro začínajícího kata, Flirt se slečnou Stříbrnou či seriál na motivy knih Vladimíra Neffa Sňatky z rozumu.Sedmdesátá léta přinesla Jiráskové distanc, režimu se nehodila a na téměř devět let se nesměla ukázat na obrazovce. Po revoluci se objevovala hlavně v televizi, hold jejímu filmovému herectví vzdal jen zmíněný Kachyňa se svým dalším oceňovaným snímkem Fany a pak také Jiří Strach, s nímž kromě Vrásek z lásky natočila i jednu z mála úspěšných polistopadových pohádek Anděl Páně.

 

 

Za celoživotní dílo byla Jirásková oceněna v roce 1998 cenou Thálie a o deset let později uvedena do Dvorany slávy televizní ankety TýTý. V říjnu 2006 jí prezident Václav Klaus udělil Medaili Za zásluhy o stát v oblasti kultury a umění.

reklama


Diskuse ke článku


 

Anketa

Myslíte si, že teroristé by mohli zaútočit i v Česku?
Ano
2674 91%
Ne
268 9%
více o tématu
 
Sledujte Reflex.cz na Twitteru
 
 
 
reklama

Články a sekce označené symbolem zámek jsou součástí placené zóny. Pro přístup je nutná vaše registrace a platba dle zvolené varianty předplatného. Články a další prémiový obsah pak budete mít k dispozici po dobu odpovídající délce vámi zvoleného předplatného.

Zapomněl jsem heslo

Placená zóna

Placená zóna nabízí přístup k exkluzívnímu obsahu časopisu Reflex, zejména pak aktuální vydání Reflexu, které je na webu přístupné ihned v den vydání tištěného Reflexu.

Poslední dny Evropy

Tři politické příběhy z poslední doby (Řecko, Ukrajina, přistěhovalecká politika) stavějí Evropskou unii do pozice pechvogla, který na co...

celý článek »

Už se nechci pro nikoho krájet na kousíčky

Ošetřovatelka Vlasta bojuje v celovečerním debutu režiséra Slávka Horáka nejen s těžkou nemocí, ale taky s tím, že se příliš stará o druhé...

celý článek »

Žena, která ji má ráda

V knihovně má odlitek svého genitálu a učí jiné ženy prožívat vlastní sexualitu. Přestože to provozuje v podstatě v rámci esoterické subkultury,...

celý článek »

Aktuální číslo