nahoru

Máte pocit, že je teď v Česku mrazivé počasí? Omyl, takhle vypadá opravdová zima!

Tereza Stonišová9. ledna 2017 • 14:10
Máte pocit, že je teď v Česku mrazivé počasí? Omyl, takhle vypadá opravdová zima!
foto: Amos Chapple/Weather.com

Ojmjakon je malá vesnice, ležící přes pět tisíc kilometrů od Moskvy, hluboko v sibiřské oblasti východního Ruska. Je proslulá svými extrémními podmínkami. Je zároveň známá jako vůbec nejchladnější obydlené místo na světě. Ve 20. letech zde padl zatím nepřekonaný teplotní rekord severní polokoule: - 71, 2° Celsia.

Od hlavního města ruské republiky Sacha Jakutsku je Ojmjakon vzdálený 800 kilometrů. Je to odříznuté, řídce osídlené místo. Vzhledem k extrémním mrazům existuje pro místní obyvatele jediný způsob, jak zůstat venku v teple – kožichy, pro některé zašedlý symbol luxusu a nevkusu, pro obyvatele Ojmjakonu však naprostá nezbytnost.

I proto není časté, že se do Ojmjakonu dostanou jiní lidé než místní. Snímky dobrodruha a fotografa Amose Chapplea jsou proto velmi vzácné. Ukazují totiž život v místech, kde se zcela přizpůsobil mrazivému podnebí. Chapple se do Ojmjakonu na vlastní pěst vypravil a přinesl odtamtud fotoreportáž, ze které doslova sálá mráz.

Takže až budete mít pocit, že je u nás zima, vzpomeňte si na Ojmjakon, kde je v současných dnech kolem 40 stupňů pod nulou, ale není výjimkou, že zde teploty klesnou i pod mínus 50 stupňům Celsia...

Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,280
20,570
28,910
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější