Neuvěřitelné: Pašeráci vozí uprchlíky zpátky z Evropy do Turecka. „Kus“ za 800 euro | Reflex.cz
nahoru

Neuvěřitelné: Pašeráci vozí uprchlíky zpátky z Evropy do Turecka. „Kus“ za 800 euro

Daniel Baret3. července 2016 • 15:00
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
• foto: 
Metropolico.org (CC BY-SA 2.0)

K jakým absurditám někdy vede nefunkční migrační politika EU se ukazuje na příkladu některých uprchlíků, kteří uvízli v Řecku. Vracejí se zpátky do Turecka za pomoci pašeráckých gangů. Platili za cestu do Evropy, platí i za cestu zpět. Důvod? Dohoda mezi Evropskou unií a Tureckem o vracení uprchlíků z Řecka je málo funkční. Reportáž o tom tento týden zveřejnil německý web Spiegel Online.

Spiegel na případu Mesuta Mahmúda, Kurda pocházejícího ze severosyrského města Kámišlí, ukázal, jak odporný pašerácký byznys začal fungovat na obě strany.

Mesut se rozhodl vrátit z Řecka společně se svoji sestrou a mladším bratrem zpátky do tureckého přístavního města Mersin na pobřeží Středozemního moře, kde žil v exilu už předtím. Uvízl podobně jako dalších asi 60 tisíc lidí v Řecku, když balkánské země uzavřely migrační trasu končící většinou v Německu.

Podle dohody mezi EU a Tureckem se mají uprchlíci, kteří překročí vnější hranice EU ilegálně, což jsou v Řecku téměř všichni, vracet zpátky. Jenže to se neděje, nebo děje mimořádně pomalu. Vráceno bylo za čtvrt roku pouze kolem 500 migrantů, dalších 8000 čeká na deportaci. Zbylé desetitisíce čekají v Řecku a neví se, co s nimi bude. Jenže zbankrotované Řecko nemá dostatek peněz na provozování táborů a ubytoven a podmínky jsou zde často stejně nedůstojné jako někde na Blízkém východě.

Drsné varování šéfa rakouské diplomacie: Katastrofální migrační politika může znamenat…

Rychle toho využili pašeráci, kteří někdy zoufalým lidem nabízejí cestu zpátky do Turecka. V posledních týdnech ji využilo několik desítek osob. Platí se 800 euro za osobu. A aby byla situace ještě absurdnější, tak se objevily i případy, kdy se z několika uprchlíků stal doslova pingpongový míček. Turci je zadrželi na svých hranicích a vrátili je – do Řecka. I tak někdy vypadá v praxi migrační politika EU.

Mesut Mahmúd upozornil ještě na jeden vážný problém. Turecko se dívá podezřívavě na kurdské uprchlíky, kteří přicházejí především ze Sýrie. Vede totiž válku se svými Kurdy a vláda v Ankaře se obává, že další Kurdové na jejím území vyvolání pouze větší problémy.

Uprchlická krize: ČSSD se posunula od solidarity k nenávisti
Karel Steigerwald 30. června 2016 • 12:45

Uprchlická krize: ČSSD se posunula od solidarity k nenávisti

Jak bude problém s uprchlíky, kteří zůstali v Řecku, kde být ale nechtějí, vyřešen, není zatím jasné. Místo migrační krize začali v Bruselu řešit Brexit…

Daniel Baret


Klíčová slova: Turecko, Německo, imigrace, uprchlíci


Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější