nahoru

V Africe čeká na cestu do Evropy 1,2 milionů uprchlíků, tvrdí organizace pro migraci

Daniel Baret 15. června 2016 • 13:40
V Africe čeká na cestu do Evropy 1,2 milionů uprchlíků, tvrdí organizace pro migraci
foto: Globe media / Reuters / Marina Militare

Počet uprchlíků, kteří přicházejí do Evropy balkánskou cestou, je kvůli zpřísněným kontrolám na hranicích mnoha států letos výrazně nižší, ale na cestě z Afriky je podle Mezinárodní organizace pro migraci kolem 1,2 milionů lidí.

Nejvíce migrantů čeká na cestu do Evropy v rozvrácené Libyi, kde si z pašování lidí udělaly nejrůznější milice a místní gangy velmi výhodnou živnost. Podle zprávy Mezinárodní organizace pro migraci z minulého týdne, jenom zde čeká v současnosti na „převoz“ kolem 260 tisíc lidí. Ve velké většině se ale nejedná o migranty z válečných států, jde o ekonomické uprchlíky.

Většina těchto imigrantů končí bezprostředně po cestě z Libye na italských ostrovech Lampedusa a Sicílie.

Dalších 950 tisíc lidí z Afriky je podle Mezinárodní organizace pro migraci už na dlouhé cestě do Evropy, nebo se zdržují v táborech a chtějí odjet. Titi migranti pocházejí především z Nigérie, Senegalu, Gambie, Pobřeží Slonoviny a dalších států západní Afriky. Mnoho z nich už má známé či příbuzné v Evropě, především v Itálii, Velké Británii, Francii či Německu.

Dětský fond Organizace spojených národů (UNICEF) pak v minulých dnech upozornil, že především do Itálie přijíždí z Afriky stále více nezletilých uprchlíků bez doprovodu příbuzných. Podle dostupných zpráv jsou tyto děti často vystaveny na cestách vydírání a sexuálnímu násilí. Někteří experti ovšem tvrdí, že existují i rodiny, které větší děti s někým „vyslaly“ do Evropy a po udělení azylu se tak mohou spojit jednodušším způsobem.

Celkem zatím tento rok do Evropy přišlo kolem 250 tisíc uprchlíků. Balkánskou trasou to byli především lidé ze Sýrie, Iráku, Afghánistánu a Pákistánu. Z Afriky se jednalo hlavně o ekonomické uprchlíky.

 

Daniel Baret


Klíčová slova: imigranti, imigrace, uprchlíci, AfrikaDiskuse ke článku