Palestinci si otevřeli národní muzeum, není v něm ale žádná výstava | Reflex.cz
nahoru

Palestinci si otevřeli národní muzeum, není v něm ale žádná výstava

Tereza Stonišová19. května 2016 • 13:00
Palestinci si otevřeli národní muzeum, není v něm ale žádná výstava
foto: The Museum of Palestine

Ve městě Ramalláh na území Západního břehu Jordánu vzniklo národní palestinské muzeum. Přestože budova byla již slavnostně otevřena a do muzea již zavítali první návštěvníci, neobsahuje ono muzeum žádné exponáty. Na tuto kuriozitu dnes upozornila BBC.

Původně měla v místě již být výstava s tematikou palestinského uprchlictví. Během její přípravy, tematizace a také zpracování se však objevila řada různých názorů vedení muzea, jak tuto expozici pojmout. Podle informací BBC se nepohodl především muzejní výbor s bývalým ředitelem, jejichž představy na realizaci výstavy se údajně zásadně rozcházely.

V Gaze už nepohrdnou obnošeným oblečením od Izraelců
 

Výstava by však měla být k vidění v muzeu do konce tohoto roku. Podle informací BBC má navíc muzeum mnoho spřátelených institutů, které již nyní některé části expozice vystavují. Jedním takovým je napříkad Národní muzeum Libanonu, v jehož hlavním městě, Bejrútu, bude palestinská výstava k vidění již příští týden.

Budova muzea má vesměs velmi kladné recenze. Britský deník Guardian píše o "majáku optimismu" a "bílé koruně" kopce. Vyzdvihl nejen jeho dobře zvolenou polohu, ale také zahrady, které muzeum obemykají. Britská i izraelská média se však podivují faktu, že takto zdařilá budova neměla při svém slavnostním otevření žádnou exhibici. 

Izrael se hněvá na Francii. Kvůli vstřícnosti vůči Palestině

Tereza Stonišová
Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,660
22,370
28,590
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější