nahoru

Palestinci si otevřeli národní muzeum, není v něm ale žádná výstava

Tereza Stonišová19. května 2016 • 13:00
Palestinci si otevřeli národní muzeum, není v něm ale žádná výstava
foto: The Museum of Palestine

Ve městě Ramalláh na území Západního břehu Jordánu vzniklo národní palestinské muzeum. Přestože budova byla již slavnostně otevřena a do muzea již zavítali první návštěvníci, neobsahuje ono muzeum žádné exponáty. Na tuto kuriozitu dnes upozornila BBC.

Původně měla v místě již být výstava s tematikou palestinského uprchlictví. Během její přípravy, tematizace a také zpracování se však objevila řada různých názorů vedení muzea, jak tuto expozici pojmout. Podle informací BBC se nepohodl především muzejní výbor s bývalým ředitelem, jejichž představy na realizaci výstavy se údajně zásadně rozcházely.

 

Výstava by však měla být k vidění v muzeu do konce tohoto roku. Podle informací BBC má navíc muzeum mnoho spřátelených institutů, které již nyní některé části expozice vystavují. Jedním takovým je napříkad Národní muzeum Libanonu, v jehož hlavním městě, Bejrútu, bude palestinská výstava k vidění již příští týden.

Budova muzea má vesměs velmi kladné recenze. Britský deník Guardian píše o "majáku optimismu" a "bílé koruně" kopce. Vyzdvihl nejen jeho dobře zvolenou polohu, ale také zahrady, které muzeum obemykají. Britská i izraelská média se však podivují faktu, že takto zdařilá budova neměla při svém slavnostním otevření žádnou exhibici. 

Tereza Stonišová
Diskuse ke článku