Drzost norského masového vraha Breivika nezná mezí: Chce si stěžovat u Evropského soudu | Reflex.cz
nahoru

Drzost norského masového vraha Breivika nezná mezí: Chce si stěžovat u Evropského soudu

Daniel Baret5. března 2016 • 21:32
Drzost norského masového vraha Breivika nezná mezí: Chce si stěžovat u Evropského soudu
foto: profimedia.cz

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v červenci 2011 brutálně a promyšleně zavraždil 77 lidí, se chce obrátit na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku, protože své věznění považuje za „nelidské a ponižující“. Norská vězení přitom mnohdy připomínají spíše dobré hotelové ubytování.

Zločinec Breivik si stěžuje především na to, že ve vězení je v samovazbě. To je prý „nelidské“. „Izolace nepříznivě ovlivňuje jeho psychický stav. Pokud neuspějeme se stížností v Norsku, obrátíme se na Evropský soud pro lidská práva,“ řekl ve čtvrtek vězňův právník Oystein Storrvik v rozhovoru pro francouzskou agenturu AFP.

 „Jednou z hlavních věcí, které se ve vězení věnoval, bylo studium. Ale v samovazbě ho přerušil,“ dodal právník Storrvik.

 Jenže to, na co si Breivik stěžuje, by mnoha vězňům ve světě přišlo zcela nepochopitelné. Nesmí mít sice kontakt s ostatními vězni a je mu cenzurována pošta, ale může sám do vězeňské studovny, tělocvičny, může se dívat na televizi a má i počítač, i když bez přístupu na internet. Může si také sám uvařit.

Úřady mu neumožňují kontakt s ostatními vězni, protože se obávají, že by se i zde pokusil vybudovat extrémistickou síť.

Breivik 22. července 2011 zabil při bombovém útoku 8 lidí u vládních budov v Oslu a pak zavraždil při zběsilé střelbě z několika zbraní 69 převážně mladých lidí na ostrově Utøya. O více než rok později byl odsouzen k 21 letům vězení. Pokud bude po nich shledán nebezpečný pro společnost, může mu být trest prodloužen. Sedí ve vězení Skien asi 100 kilometrů jihozápadně od hlavního města Osla.

Daniel Baret


Klíčová slova: breivik, útoky, soud, Štrasburg, vězeníDiskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější