nahoru

Sobotka odjel do Jordánska. Nabídl pomoc a setkal se i se Syřany, kteří pojedou do Česka

ČTK25. října 2015 • 08:00
Sobotka odjel do Jordánska. Nabídl pomoc a setkal se i se Syřany, kteří pojedou do Česka
foto: čtk

Česko je podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) připraveno pomoci Jordánsku více než 100 miliony korun v příštím roce na zvládnutí migrační krize. Nabízí i lékařskou pomoc nebo výcvik vojáků. Sobotka to dnes řekl novinářům v Praze krátce před odletem do Ammánu. Nyní je již Sobotka v Ammánu a podle nejnovějších informací se již setkal i s několika syrskými studenty, kteří budou studovat od listopadu v Praze. 

"Já tam neletím s prázdnou. Letím s nabídkou pomoci v rozsahu přes 100 milionů korun, kterou je Česká republika schopna poskytnout v příštím roce," uvedl předseda vlády. Letos bylo na pomoc Jordánsku vyčleněno o zhruba 20 milionů korun méně.

Sobotka uvedl, že ještě letos budou v Jordánsku působit dva české lékařské týmy v rámci program Medevac. V tomto programu bylo od roku 2014 do Jordánska vysláno celkem 12 civilních lékařských týmů, které ve spolupráci s místními partnery uskutečnily dohromady 224 operací.

Premiér rovněž řekl, že během listopadu budou do Česka přesunuty další dvě rodiny syrských uprchlíků, aby se jejich dětem dostalo odpovídajícího léčení. Tři takovéto rodiny už do ČR přicestovaly. Celkem by letos mělo být v Česku přijato až 80 těchto uprchlíků, poznamenal premiér. Zmínil i pomoc ve vojenské oblasti, tedy výcvik jordánských vojáků českými instruktory. "Zvažujeme i možnost využití jordánských výcvikových prostorů pro naši armádu," dodal Sobotka.

Předseda vlády se má v Jordánsku setkat s králem Abdalláhem II. i premiérem Abdalláhem Ansúrem. Navštívit hodlá také uprchlický tábor Zaatarí, jeden z největších na Blízkém východě. Chce se přesvědčit o podmínkách, jaké zde panují, a také o tom, jaký dopad měly finanční prostředky, které na jeho podporu ČR poskytla.

Sobotkova návštěva podle jeho slov souvisí s bojem proti Islámskému státu a uprchlickou krizí. Ministerského předsedu bude zajímat, jak teď Jordánsko hodnotí situaci na Blízkém východě a kde vidí možnosti lepší spolupráce.

ČTK


Diskuse ke článku