nahoru

V problémech už i Chorvatsko. Další imigranty už nepřijme, do Slovinska je ale nepustí

ČTK, bar17. září 2015 • 16:00
V problémech už i Chorvatsko. Další imigranty už nepřijme, do Slovinska je ale nepustí
foto: ČTK

Chorvatsko se stalo další zemí, kterou naplno zasáhla uprchlická krize. Podle ministra vnitra Ranka Ostojiče se vláda obává chaosu způsobeného masami uprchlíků a další už na své území nepustí. Ostojič zároveň potvrdil, že imigranty dále do Evropy nepustí. Uprchlickou krizí se bude zabývat mimořádný summit EU, který na středu 23. září svolal předseda Evropské rady Donald Tusk.

Po uzavření maďarsko-srbské hranice se Chorvatsko potýká s nebývalým náporem uprchlíků mířících dále do EU. Dnes dopoledne k 10:50 SELČ bylo podle chorvatského premiéra Zorana Milanoviče v zemi přítomno asi 6200 běženců, v dalších dvou týdnech dnech jich očekává dalších 20 000.

Situace v městečku Tovarnik na srbské hranici, kde několik tisíc lidí čeká na přepravu do Záhřebu, byla dnes odpoledne mimořádně napjatá kvůli nedostatku vlaků a autobusů. Podle zpravodaje televize Channel 4 chybí pro uprchlíky voda a toalety. Ráno bylo v Tovarniku 4000 až 5000 běženců, kteří obléhají tamní nádraží a snaží se dostat do vlaků na Záhřeb, informoval místní Červený kříž. Další imigranti stále přicházejí. Někteří běženci se pokusili opustit Tovarnik pěšky po kolejích, ale pořádková policie jim v tom zabránila a koleje blokuje. (na situaci v Tovarniku se můžete podívat ve fotogalerii).

Odpoledne se pak stovkám běženců podařilo prorazit policejní kordón a jak je vidět na přiloženém videu, situace byla velmi napjatá.

Na příliv imigrantů se chystá i Slovinsko, které je součástí schengenského prostoru volného pohybu osob a které sdílí hranice také s Rakouskem, Itálií a Chorvatskem. Lublaň proto ode dneška podle mluvčího Evropské komise Margaritise Schinase zavedla na příštích deset dní hraniční kontroly.

 

ČTK, bar


Diskuse ke článku