nahoru

Našla se druhá černá skříňka z nabouraného pendolina

ČTK29. července 2015 • 15:00
Našlo se druhé záznamové zařízení z poškozeného pendolina
Našlo se druhé záznamové zařízení z poškozeného pendolina
• foto: 
ČTK

Odborníci už našli i druhé záznamové zařízení z vlaku Pendolino, který se před týdnem srazil s kamionem na železničním přejezdu u Studénky na Novojičínsku. Nyní se z něj pokoušejí stáhnout data. V pražském depu se dnes uskuteční takzvaná komisionální prohlídka, během níž technici a vyšetřovatelé detailně zhodnotí rozsah poškození, technický stav vlaku a zřejmě upřesní i výši škody, zatím odhadovanou na 150 milionů korun. ČTK to řekli mluvčí Českých drah a Drážní inspekce Kateřina Šubová a Martin Drápal.

Už po odtažení vozu ze Studénky do Bohumína se podařilo najít první takzvanou černou skříňku, data z ní nyní inspektoři analyzují. Z obou zařízení podobně jako v letadle mohou zjistit informace o "chování" vlaku i strojvůdce - jakou rychlostí vlak jel, jestli strojvedoucí stihnul brzdit a další údaje potřebné pro znalecké zkoumání.

Příští týden by měli do Česka přijet z Itálie zástupci firmy, která rychlovlaky vyrábí. Teprve poté, co si prohlédnou poškozené pendolino a seznámí s informacemi českých znalců, se rozhodne o dalším postupu, tedy zda půjde kabina a vozy opravit. Vlak je v pražském depu od nedělního rána, kdy dorazil z Bohumína.

Nehodu ve Studénce nepřežili tři lidé, skoro 20 jich bylo zraněno. V Ostravě a Novém Jičíně zůstávají stále hospitalizováni tři pacienti. Soud v pátek poslal do vazby polského řidiče kamionu, který vjel na přejezd, přestože už svítila červená světla. Padesátiletému muži hrozí za obecné ohrožení z nedbalosti tři až deset let vězení.

Ve vlaku cestovalo 150 lidí, zatím sedm už požádalo o náhradu škody. České dráhy vyzývají všechny, kteří při srážce utrpěli zdravotní újmu nebo věcnou škodu, aby se co nejdříve obrátili na společnost. Své nároky na náhradu škody mají posílat právnímu odboru ČD na nábřeží L. Svobody 1222/12, 110 15 Praha 1 nebo na e-mail: gorner@gr.cd.cz.

ČD budou podle evropské legislativy vyplácet poškozeným zálohu odškodného, která bude v případě příbuzných obětí činit minimálně 21.000 eur (téměř 570.000 korun). U zraněných částka stanovena není, bude ale přiměřená. Dráhy následně budou peníze vymáhat na viníkovi nehody.

ČTK


Diskuse ke článku