Kameny zmizelých budou v Chodově připomínat památku zavražděných Židů | Reflex.cz
nahoru

Kameny zmizelých budou v Chodově připomínat památku zavražděných Židů

ČTK26. července 2015 • 14:00
Kameny zmizelých budou v Chodově připomínat památku zavražděných Židů
foto: sto

I v Karlovarském kraji by měly být takzvané stolpersterine, kameny zmizelých. V Chodově na Sokolovsku budou pamětní kameny připomínat rodinu Eduarda Kronbergera, místního židovského obchodníka. Část rodiny zemřela za 2. světové války v koncentračních táborech. Kameny budou slavnostně odhaleny 16. srpna za přítomnosti žijících potomků Kronbergerových, kteří přijedou z Izraele.

 "V Chodově ve Staroměstské ulici budou 16. srpna slavnostně odhaleny památníky chodovské židovské rodiny Kronbergerů. Děti této rodiny byly zachráněny díky siru Nicholasi Wintonovi a jejich potomci přijedou právě na tento pietní akt. Tyto památníky budou mít formuu takzvaných stolpersteinů, což jsou malé kameny, zasazené v zemi. Připomínají vždy jednotlivou osobu," uvedl Bělohlávek.

V Karlovarském kraji budou chodovské kameny zmizelých prvním památníkem tohoto druhu. Vytvoří je autor konceptu stolpersteine, německý umělec Gunter Demnig. "Původně byl tento umělec výhradním autorem kamenů zmizelých. Nápad ale začali lidé kopírovat a stolpersteinů už jsou po celé Evropě desítky tisíc," řekl Bělohlávek.

Eduard Kronberger byl nejbohatším chodovským obchodníkem židovského vyznání. Obchodní aktivity rodiny Kronbergerových přesahovaly hranice města a zboží dodávali do celé Evropy. Konce války se ale dožili pouze Ruth a Kurt Kronberegerovi, které do bezpečí přepravily takzvané Wintonovy vlaky. Většina rodiny zemřela v Osvětimi.

ČTK

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Karel Steigerwald: Léto horké nebo studené, nikdo nic neví
PREMIUM X Helmut Newton: Fotograf, před jehož objektivem ochotně zapózovala každá žena
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: V čem Češi vynikají? Obrana specifickým humorem a spotřeba alkoholu
PREMIUM X Karel Gott mit uns! Mistr jako zdroj inspirace a humoru...
PREMIUM X Gott versus Matuška: Souběžný příběh boha a čerta české pop-music

Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější