nahoru

Piloti ČSA se odmítají připojit ke stávce letušek a stevardů

ČTK, ref14. července 2015 • 16:00
Ilustrační foto
Ilustrační foto
• foto: 
profimedia.cz

Piloti Českých aerolinií se k případné stávce letušek a stevardů nepřipojí. Naopak jsou ochotni přijmout návrh vedení a podepsat kolektivní smlouvu na letošní rok. ČTK o tom dnes informovalo profesní sdružení pilotů CZALPA. 

Vyjádření vedení společnosti ČTK shání. Spory mezi zaměstnanci a vedením firmy vypukly kvůli únorovému snížení platů provozních zaměstnanců. Letušky a stevardi v současnosti hlasují o tom, zda své požadavky na opětovné zvýšení platů podpoří stávkou.

Mandát k podepsání kolektivní smlouvy udělila sdružení pilotů valná hromada, která se konala v pondělí. "Piloti CZALPA toto rozhodnutí nevnímají jako kompromisní řešení, ale jako vstřícný krok vůči budoucímu vývoji společnosti," uvedlo v prohlášení sdružení pilotů.

Podle zástupkyně letušek a stevardů Petry Posové z Odborové organizace posádek letadel (OOPL) rozhodnutí pilotů případný protest palubních průvodčí neovlivní. Hlasování letušek o stávce trvá od minulého týdne a výsledky budou známé za týden.

Podle Českých aerolinií průměrná hrubá mzda letušek klesla z 43.845 korun v období mezi únorem až květnem 2014 na 31.985 korun v letošním únoru až květnu. K tomu je třeba započítat kapesné a stravné, které letos v květnu činilo 11 tisíc korun, doplnil mluvčí ČSA Daniel Šabík. Hrubá mzda vedoucí kabiny podle ČSA ve stejném období letošního roku dosahovala v průměru 39.591 Kč.

České aerolinie loni snížily ztrátu na 631 milionů korun z předchozí téměř miliardy korun při 6,5procentním snížení tržeb na 9,5 miliardy korun. Stát v dopravci drží necelých 20 procent akcií, většinu mají korejská společnost Korean Air (44 procent) a soukromá letecká společnost Travel Service (34 procent). Zbylých 2,26 procenta drží Česká pojišťovna. ČSA zaměstnávají méně než 700 lidí.

 

ČTK, ref


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,660
22,590
29,490
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější