nahoru

Ve věku 66 let náhle zemřel skladatel, zpěvák a kytarista Otakar Petřina

ČTK12. července 2015 • 14:05
Ota Petřina
Ota Petřina
• foto: 
ČTK

Hudebník náhle zemřel v sobotu. ČTK to dnes sdělil jeho syn Otakar "Marpo" Petřina. Rozloučení se bude konat v kruhu rodinném, dodal. 

Hudbu a texty psal Petřina například pro Václava Neckáře, Petru Janů, Luboše Pospíšila nebo skupinu C&K Vocal. Mezi jeho největší autorské hity patří Nautilus, Motorest nebo Marilyn, Good-Bye.

Petřina je znám především ze spolupráce s hvězdami někdejšího popu, podle znalců byl ale i jedním z nejlepších rockových kytaristů v zemi. Svůj vztah k rocku dával ostatně najevo vždy svým vzhledem - kvůli dlouhým vlasům, které odmítl ostříhat, nesměl za totality 14 let vystupovat a pracoval pouze ve studiu.

Skladatel a kytarista Petřina vystudoval pražskou konzervatoř a poté se uchytil v hudebním divadle Rokoko a Tanečním orchestru Československého rozhlasu. Později hrál v doprovodném orchestru tria Golden Kids (Marta Kubišová, Helena Vondráčková, Václav Neckář), pro které napsal své první písně. Poté několik let vedl Neckářovu doprovodnou kapelu Bacily. Hudbu i texty psal nejen pro Neckáře, ale i třeba pro C & K Vocal, Luboše Pospíšila a Petru Janů, zahrál si například i se skupinou Katapult. Náročnější skladby pak zařadil na své sólové desky Super-robot (1978) a Pečeť (1983). Napsal také hudbu ke dvěma filmům.

ČTK


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,770
22,770
28,670
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější