Američtí policisté nebudou obviněni z vraždy černocha v Atlantě. Rozhodla o tom porota | Reflex.cz
nahoru

Američtí policisté nebudou obviněni z vraždy černocha v Atlantě. Rozhodla o tom porota

ČTK, ref10. července 2015 • 08:00
Ferguson
Ferguson
• foto: 
EPA

Velká porota v americkém státě Georgia dnes rozhodla, že neobviní policistu, který v březnu v oblasti Atlanty zastřelil neozbrojeného černocha. Porotci podle agentury Reuters konstatovali, že policista byl ve vážném ohrožení, neboť na něj muž najížděl autem. Případ byl jedním z řady incidentů, které v posledním roce vyvolaly veřejné protesty kvůli údajně nadměrnému používání policejní síly vůči černochům. 

Seržant Kenneth Owens se podle poroty neprovinil proti zákonu, když zastřelil pětadvacetiletého Nicholase Thomase, který u sebe sice neměl střelnou zbraň, ale na policisty najížděl vozem Maserati. Luxusním automobilem se pokusil prchnout z opravny, kde pracoval, a kam za ním policisté přišli ověřit jisté podezření. Muži zákona mu však stáli v cestě a střet skončil Thomasovou smrtí.

Některá místní média však po události uvedla, že policisté na auto stříleli ve chvíli, kdy ujíždělo a nepředstavovalo pro ně žádné nebezpečí. Kvůli rozporuplným zprávám se v Atlantě po události zvedla vlna veřejných protestů požadujících obvinění policisty.

Thomasova smrt patřila mezi případy, které ve Spojených státech vyvolaly debatu o přístupu bělošských policistů k černošské menšině a o nadbytečném používání střelných zbraní. Bez obvinění policistů skončily i mediálně nejsledovanější případy smrti Michaela Browna ve Fergusonu a Erika Garnera v New Yorku, kvůli nimž vyšly do ulic desítky tisíc lidí po celé zemi.

ČTK, ref

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Kdo to všechno zaplatí? Možné scénáře kolem auditů na dotace Evropské unie
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Smrtící korektnost: New York Times končí s karikaturami. Reflex nikdy!
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Andrej Babiš vítězí. Zatím... Kdo ale stojí proti babišismu?
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější