Mahmúd Abbás oznámil, že rozpustí palestinskou vládu národní jednoty | Reflex.cz
nahoru

Mahmúd Abbás oznámil, že rozpustí palestinskou vládu národní jednoty

ČTK, ref17. června 2015 • 09:06
Mahmúd Abbás
Mahmúd Abbás
• foto: 
Reuters

Palestinský prezident Mahmúd Abbás hodlá rozpustit palestinskou vládu národní jednoty, kterou loni vytvořil spolu s radikálním hnutím Hamas. Sám prezident to v úterý oznámil v Ramalláhu na Západním břehu Jordánu. Neupřesnil, kdy vláda padne, nicméně podle agentury AP je to záležitost několika dní.

Důvodem rozpuštění kabinetu je podle prezidenta fakt, že "Hamas blokuje výkon vládní moci v Gaze". Vláda národní jednoty vznikla loni v červnu, ale panují v ní vleklé spory, zejména o postupu rekonstrukčních prací v Pásmu Gazy poškozeném ozbrojenými konflikty. Hamas obsadil Gazu v roce 2007 a konkurenční Fatah od těch dob vládne jen na Západním břehu Jordánu.

Radikálové z Hamasu dali najevo záměr opustit vládu už letos v lednu. Hamas tehdy požadoval ustavení mimořádného výboru, který bude Pásmo spravovat místo společné vlády. Po loňských padesátidenních bojích s Izraelem je Pásmo Gazy značně zničené a Hamas potřebuje k jeho obnově zahraniční pomoc.

ČTK, ref

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější