nahoru

Ostrava si za účasti veteránů připomněla 70. výročí osvobození

ČTK, ref 1. května 2015 • 07:40
Ostrava si za účasti veteránů připomněla 70. výročí osvobození
foto: Martin Straka

Ostrava si ve čtvrtek za účasti válečných veteránů včetně tří posledních žijících tankistů, kteří se účastnili Ostravské operace, připomněla 70. výročí osvobození a konce druhé světové války. Celodenní program začal pietním aktem u památníků v Komenského sadech, kterého se účastnil i premiér Bohuslav Sobotka.

"Ostravsko-opavská operace byla jednou z nejdůležitějších vojenských operací, které vedly k osvobození Československa. Zahynulo tady při osvobozování Ostravy, Opavy a dalších měst na severu Moravy více než 22.000 vojáků. Myslím si, že je na místě, abychom si při příležitosti 70. výročí osvobození Ostravy připomněli jejich památku a jejich oběti," řekl novinářům Sobotka.

Podle ředitelky Slezského zemského muzea v Opavě Jany Horákové byla Ostravská operace po Pražské operaci druhou největší válečnou operací na území tehdejšího Československa. "Její význam byl především v tom, že měla osvobodit Ostravu jako poslední průmyslové město, které ještě vlastnila německá říše. Ještě v lednu v podstatě Ostrava pokrývala 45 procent válečného průmyslu Německa, což bylo hodně. Takže v tom byl především význam té operace," řekla Horáková.

Oslav výročí se účastnili také tankisté Mikoláš Končický, Karel Šerák a Bedřich Opočenský, který v ostravských bojích dokázal s osádkou svého tanku obsadit a držet přístup ke strategickému Říšskému mostu, tedy dnešnímu mostu Miloše Sýkory. "Událost na tom Sýkorově mostě je vlastně završení a konec celé Ostravsko-opavské operace, tady to skončilo. Trvalo to před tím 40 dní a začalo to ještě v Polsku," vzpomínal dnes téměř jednadevadesátiletý Opočenský.

Připomněl, že když tanky přijely k mostu, byl první tank před ním. "Pravidlem bylo, že nikdy jsme oba na most nebo na jakoukoliv překážku nenajeli, protože jsme věděli, že to může být podminované nebo poškozené. Proto jsme se na dálku smluveným znamením dohodli s velitelem prvního tanku, že pojede první a já ho budu zajišťovat," přiblížil dění 30. dubna 1945. Prvnímu tanku se sice podařilo projet, ale Němci ho zasáhli ze dvou pancéřových pěstí. "Právě při tom zásahu tank začal hořet, jednoho člena osádky to usmrtilo a ostatním se podařilo z toho tanku, zraněným a popáleným, vyskočit ven. Po mostě běželi ke mně zpátky. Abych je hájil, protože z domů po nich stále stříleli, nařídil jsem střelci, ať pálí do oken a tímhle způsobem se podařilo, že přeběhli na naši stranu," řekl Opočenský. Most se mu podařilo uhájit až do příjezdu vojenských posil.

Ostravané mohli sledovat ukázku osvobozovacích bojů u břehu Ostravice v centru města. Do bojů se v ukázce zapojilo na obou stranách několik tanků, bojová vozidla, motocykly, sovětská stíhačka a desítky vojáků. Někteří z nich jeli na koních, další se na zteč německých pozic vydali na loďkách, dva vojáci řeku přeplavali. Ukázku plnou efektních výbuchů sledovalo na nábřežích na obou stranách řeky několik tisíc lidí.

Už po poledni městem projela historická vojenská technika, jejíž přehlídku zpozdil nález podezřelého předmětu, který musel prověřit pyrotechnik. Na Slezskoostravském hradě mohli lidé vidět ležení tří armád - wehrmachtu, Rudé armády a 1. československého armádního sboru generála Ludvíka Svobody.

ČTK, ref


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.