nahoru

Státní zástupce zastavil stíhání ženy, která vloni ubodala studenta ve Žďáru nad Sázavou

ČTK, ref1. dubna 2015 • 10:13
Státní zástupce zastavil stíhání ženy,jež loni ubodala studenta ve Žďáru n.S., v té chvíli nebyla příčetná. Navrhl ochrannou zabezpečovací vazbu.
Státní zástupce zastavil stíhání ženy,jež loni ubodala studenta ve Žďáru n.S., v té chvíli nebyla příčetná. Navrhl ochrannou zabezpečovací vazbu.
• foto: 
ČTK

Státní zástupce Jiří Morava zastavil trestní stíhání Barbory Orlové, která loni ve střední škole ve Žďáru nad Sázavou ubodala studenta a zranila dvě dívky a policistu. Podle posudků byla v době spáchání činu nepříčetná, kvůli duševní nemoci se už dříve léčila. Státní zástupce také podal ke Krajskému soudu v Brně návrh na uložení ochranné zabezpečovací detence. Usnesení o zastavení stíhání dosud nenabylo právní moci, řekl dnes ČTK Morava. Rozhodnutí podléhá přezkoumání Nejvyššího státního zastupitelství, které má oprávnění je případně zrušit. 

Policie už začátkem března oznámila, že podle znaleckých posudků nebyla žena obviněná z vraždy studenta a braní rukojmích v době spáchání činu příčetná. Byla proto přeložena z běžného oddělení vazební věznice v Brně do zdravotnického zařízení.

Šestadvacetiletá Barbora Orlová z Ostravska ve žďárské střední škole loni 14. října pobodala několik studentů. Šestnáctiletý Petr Vejvoda zemřel, dvě studentky byly zraněny, další utrpěla psychický šok, pobodaný byl i zasahující policista. Útočnici policisté zneškodnili elektrickým paralyzérem. Žena byla loni v únoru propuštěna z ústavní péče, kde pobývala z nařízení soudu, protože již v roce 2012 zaútočila na žáky v Havířově. V případě soudního projednávání by jí hrozilo 15 až 20 let vězení nebo i výjimečný trest.

"Rodině se to nelíbí, podle nás to byl naplánovaný a promyšlený trestný čin a o nějaké nepříčetnosti se nedá mluvit. Proč ji takhle nezkoumali předtím? Na základě lékařského vyjádření ji pustili na svobodu, nikdo o ní půl roku nevěděl, nebyla pod dohledem a teď najednou z ní uděláme chudáka?" řekl dnes ČTK otec zavražděného studenta Kamil Vejvoda.

Barboru Orlovou podle dnešního Deníku zastupuje obhájkyně Martina Černochová. Podle ní je za vyšetřováním případu definitivní konec. "Mohla bych proti návrhu na umístění do detenčního ústavu podat stížnost, ale v tomto případě to neudělám. Myslím, že tím zájmy mé klientky, která nemá náhled na svou nemoc, hájím mnohem lépe, protože jde o člověka, který je vážně nemocný a musí se léčit," řekla Deníku Černochová.

ČTK, ref


Diskuse ke článku