nahoru

Univerzitě Jana Amose Komenského hrozí ztráta akreditace, problémy s ní jsou dlouhodobé

ČTK, Tereza Stonišová 7. února 2015 • 12:30
Ilustrační foto
Ilustrační foto
• foto: 
Profimedia.cz

Ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) včera oznámil, že se akreditační komise neprodlouží akreditaci oboru speciální pedagogika-učitelství, které vyučuje soukromá škola UJAK. Co bude se více než čtrnácti sty studenty, který tento obor nyní studují, tak není zcela jasné. Škola má podle informací ministra problémy dlouhodobě, zvlášť s počtem pedagogů.

Akreditační komise se však také shodla na tom, že studentům, kterých se odebrání akreditace dotkne, zajistí určitou ochranu. Ti totiž nemohou za to, že škola neplní své povinnosti.

Chládek také poukázal na to, že problém se týká především učitelů, kteří začali studovat pro získání kvalifikace podle požadavků zákona o pedagogických pracovnících. „My tam cítíme určitou morální spoluzodpovědnost, aby měli možnost si kvalifikaci doplnit," poznamenal ministr.

„Předpokládám, že se také dozvíme, jakou alternativu má samotná univerzita a jaká opatření má pro to, aby se ještě zvrátilo rozhodnutí Akreditační komise,“ říká Chládek.

Chtěl by, aby studenti mohli pokračovat ve stejném oboru, jaký začali studovat, aby jim nebyl nabídnut jiný. V úterý by se proto měl sejít s děkany pedagogických fakult a projednat s nimi podmínky případného přestupu. Vyřešit se bude muset zejména otázka financování. "Vypadá to velmi nadějně. Je tam velká šance, že by nabídka byla," řekl. Studium by zřejmě někteří z nich mohli dokončit na Univerzitě Palackého v Olomouci (UP). "Studijní obor speciální pedagogika je jedním z klíčových oborů, který nabízí a dlouhodobě rozvíjí Pedagogická fakulta UP," uvedla dnes tato veřejná vysoká škola. Zástupce ředitele Ústavu speciálněpedagogických studií Univerzity Palackého Jiří Langer v tiskové zprávě uvedl, že škola se nyní možností nabídnout dostudování lidem z UJAK zabývá. Pedagogická fakulta UP má podle něj platné akreditace pro bakalářské, navazující magisterské i "dlouhé" magisterské a doktorské studijní programy ve speciální pedagogice, některé dokonce i v anglické i ruské verzi. "U části z nich jde o učitelsky zaměřené obory," dodal Langer. Fakulta tak podle něj nyní analyzuje, jak obsahově propojit studium realizované na UJAK se studiem na UP. Podle proděkanky pedagogické fakulty Libuše Ludíkové ale zatím nelze říct, kolik studentů z UJAK by v Olomouci byli schopni přijmout.

Kvůli situaci na UJAK se chce ministr Chládek sejít také s předsedkyní Akreditační komise Vladimírou Dvořákovou, aby měl informace od všech stran. Nechce předjímat rozhodnutí ministerstva, které bude mít při případném odejmutí oprávnění konečné slovo. Univerzita J. A. Komenského se potýká s problémy od roku 2010, kdy někteří bývalí pedagogové veřejně mluvili o nízké kvalitě výuky. O rok později Akreditační komise navrhla, aby škola nesměla přijímat nové studenty ke studiu některých programů v několika oborech. Kvůli nízké kvalitě výuky na pobočkách školy ve Starém Hrozenkově a Frýdku-Místku komisaři navrhli tyto pobočky neprodleně zrušit. Škola se odvolala a ministerstvo návrh komise na omezení akreditace zamítlo. UJAK má sídlo v Praze, ale celorepublikovou působnost díky síti oficiálních regionálních center. Aktuálně na ní podle prorektora Petra Koláře studuje 5,5 tisíce lidí. 

ČTK, Tereza Stonišová


Diskuse ke článku