nahoru

Schwarzenberg už nebude kandidovat na Hrad, TOP 09 podle něj ve volbách vážně chybovala

ČTK, ref 6. listopadu 2014 • 11:32
Karel Schwarzenberg
Karel Schwarzenberg
• foto: 
ČTK

Předseda TOP 09 a někdejší ministr zahraniční Karel Schwarzenberg chce i po nedávném neúspěchu své strany v komunálních a senátních volbách, kdy byla "vypráskána jako žito", zůstat v jejím čele, o prezidentskou kandidaturu ale už nestojí. Řekl to v rozhovoru pro rakouskou agenturu APA.

"Naše strana byla seřezána jako žito, měli jsme špatnou kampaň, o tom není pochyb, a to je naše vlastní těžká chyba," řekl k říjnovým volbám. Podíl na špatném výsledku má prý i nynější ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš, který jako „miliardář vedl kampaň s neomezenými prostředky“. Dodal, že Babišovou „čistě populistickou stranou jsou lidé fascinováni, neboť je to stále ještě nové hnutí“.

Nepopularitě TOP 09 přispěla podle něj i rozsáhlá úsporná opatření v letech 2010 až 2013. „Ta opatření byla bolestivá a nikoho netěšila, ale že byla nutná, o tom už ale nikdo nemluví,“ dodal.

Jenže kvůli nepříznivému výsledku voleb Schwarzenberg odejít z politiky nechce. „Chci dál pokračovat, stále ještě mě baví zlobit lidi,“ řekl. „Jediné, co mi zůstalo, je škodolibost,“ dodal. A ta prý na rozdíl od jiných neřestí, kterými jsou alkohol či ženy, s přibývajícím věkem roste.

Vůli zůstat v politice prý velmi posiluje také jeho rival Miloš Zeman, kterému loni v boji o prezidentské křeslo podlehl. O úřad hlavy státu se ale již znova ucházet nehodlá. „Když Zeman zůstane ve funkci pět let, tak budu příliš starý, bude mi přes 80, takže bude čas pro mladší generaci,“ dodal Schwarzenberg, který v prosinci oslaví 77. narozeniny.

Také se vyjádřil k pokračujícím sporům s Rakouskem o jadernou energetiku. V posledních dnech je to zejména téma úložiště českého jaderného odpadu. „Protože v Rakousku je nukleární energie dogmatem, tak je spíše možné ve Vatikánu pochybovat o matce boží než v Rakousku uznat jadernou energetiku,“ řekl Schwarzenberg v souvislosti s aktuálním prohlášením rakouského kancléře Wernera Faymanna, že Vídeň využije vůči České republice všechny politické a právní prostředky, aby zabránila plánovanému vybudování trvalého úložiště jaderného odpadu blízko hranic s Rakouskem. Podle Schwarzenberga je ale místo úložiště „někde na jihu země chtě nechtě dané“. „V jižních Čechách je bohužel stálý žulový masiv a právě do takové horniny je třeba sklad vyhořelého jaderného paliva umístit,“ dodal.

ČTK, ref


Diskuse ke článku