nahoru

Kde se vzal vir HIV? Záhada se konečně vyřešila

arb7. října 2014 • 18:00
HIV Aids
HIV Aids
• foto: 
profimedia.cz

O místě, kde se poprvé u lidí objevil virus HIV se dlouho spekulovalo. Nyní mají však vědci jasno – podle nové studie se poprvé objevil v městě Kinshasa v Kongu ve 20. letech 20. století.

Virus se tehdy rozšířil hlavně díky železničnímu propojení a obchodování se ženami. Postupně nakazil až 75 milionů lidí po celém světě a zabil jich 36 milionů.

Jak je známo, vir původně napadal pouze primáty a opice. Třináctkrát se ale přenesl i na člověka – ovšem jen jedno z těchto přenesení vyvolalo pandemii, kterou svět nepamatuje.

Studie vydaná v časopise Science popisuje tento přenos jako “perfektní bouři” faktorů, která zahrnuje stěhování lidí z venkova do měst, nově vzniklé železnice a boom na trhu s prostitutkami. Tyto faktory podle studie můžou za rozšíření viru mimo hranice Konga do celého světa.

“Město Kinshasa bylo v té době velkým dopravním uzlem. Za rok skrze něj projelo až milion lidí, “ řekl vedoucí studie Nuno Faria z Oxfordské univerzity.

HIV bylo poprvé identifikováno až v roce 1981. Následovala epidemie AIDS, která trvala až 10 let, dokud vědci neobjevili léky, kterými nyní dokáží průběh nemoci výrazně zpomalit.

arb


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,810
22,500
29,360
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější