Kim Čong Un

Kim Čong Un Zdroj: Reuters

Státní televize KLDR prý vymazala Kimova strýce z dokumentu

Státní televize KLDR údajně odstranila záběry mocného strýce a klíčového poradce severokorejského vůdce Kim Čong-una z dokumentárního pořadu. Stalo se tak poté, co jihokorejská média přinesla nepotvrzené zprávy o tom, že byl Kimův strýc Čang Song-tchek zbaven své funkce ve vedení armády.

Čang Song-tchek zastával funkci místopředsedy Komise národní obrany. Po smrti Kim Čong-ila, otce stávajícího vůdce KLDR, koncem roku 2011 pomáhal teprve třicetiletému Kim Čong-unovi při upevňování moci. Podle řady analytiků Čang se svou manželkou Kim Kjong-hi (sestrou Kim Čong-ila) ve skutečnosti vládl Severní Koreji.

O jeho údajném sesazení informovala v úterý jihokorejská agentura Jonhap a televize YTN, které jako svůj zdroj citovaly jihokorejské tajné služby. Podle nich byli rovněž dva Čangovi blízcí spolupracovníci popraveni s obviněním z korupce.

Agentura Jonhap nyní přišla se zprávou o změně v dokumentárním filmu, v němž vystupoval i Čang. Snímek byl v severokorejské televizi prý odvysílán již devětkrát, v sobotní repríze v něm ale chyběly záběry zachycující Čanga, napsala agentura Jonhap.
Pokud se sesazení Čanga potvrdí, bude to znamenat největší změnu v severokorejském vedení od nástupu Kim Čon-una do čela státu.

Podle deníku The Daily Telegraph zprávy z Jižní Koreje nyní naznačují, že příští obětí tažení severokorejského vůdce proti staré gardě by mohla být jeho teta Kim Kjong-hi. Ta údajně bojuje s rakovinou, alkoholismem a depresemi, které jsou spojeny se sebevraždou její dcery v Evropě v roce 2006.

Pětašedesátiletou Kim Kjong-hi, která žije v odloučení od svého manžela Čang Song-tcheka, by měla podle zvěstí vystřídat v roli poradkyně Kimova mladší sestra.

Kim za své dva roky u moci nahradil mnoho vysokých činitelů, kteří sloužili jeho otci, mladšími politiky věrnými jeho režimu. "Snaží se přivést mladší generaci politiků a vyhazuje ty starší, což působí spoustu problémů mezi elitou v Pchjongjangu," poznamenal japonský expert na Severní Koreu Tošimicu Šigemura. "Podařilo se mu to ve straně a v úřadech, ale nemá dostatečnou moc, aby totéž provedl v armádě," dodal.
Podle Šigemury by ale Kim Čong-un odstraněním dcery uctívaného zakladatele KLDR Kim Ir-sena mohl zajít příliš daleko. Kim Kjong-hi je různými politickými frakcemi v Pchjongjangu dlouhou dobu považována za nedotknutelnou a její nahrazení by mohlo odstartovat nový boj o moc, píše The Daily Telegraph.