Francie zavádí částečný komunismus. Zákon prošel dolní komorou parlamentu | Reflex.cz
nahoru

Francie zavádí částečný komunismus. Zákon prošel dolní komorou parlamentu

Miroslav Cvrček4. října 2013 • 05:00
Paříž
Paříž
• foto: 
profimedia.cz

Národní shromáždění, dolní komora francouzského parlamentu, odhlasovalo podle agentury Reuters zákon, jenž zakazuje ukončit činnost podnikům, které se zdají být ekonomicky životaschopnými.

V případě porušení zákona hrozí firmám pokuta ve výši dvacetinásobku minimální mzdy za každého zaměstnance. Při výši 1430 eur měsíčně je to tedy za každého zaměstnance až 28 600 eur, to je asi 730 tisíc korun. Zákon se vztahuje na podniky s nejméně tisíci zaměstnanci, nicméně podle agentury Bloomberg má být posuzováno každé výrobní místo s více než 50 pracovníky.

MIROSLAV CVRČEK: Estonec Berlusconi aneb jak získat imunitu v Evropské unii

Socialistický prezident François Hollande si od toho slibuje záchranu pracovních míst, podnikatelé se ale zákona hrozí, neboť jim přidává další velké náklady. Zákon ukládá podnikatelům povinnost prokázat, že neúspěšně vyčerpali všechny ostatní možnosti, včetně prodeje firmy.

Francie se už teď kvůli zavádění ochranářských zákonů potýká s menším zájmem zahraničních investorů. Podle ohlasů nový zákon podnikatele a investory děsí. V současné době se čeká, jak se k zákonu postaví senát.

Když pomineme, že Hollande chce zákonem v podstatě omezit soukromé vlastnictví, z praktického hlediska jde čistě o škodlivou primitivní hospodářskou politiku. Kdo bude nabírat nové zaměstnance, když každý nový člověk může v budoucnu zvýšit celkovou pokutu? Kdo bude investovat do velkých podniků, když mu vláda bude diktovat, které továrny nesmí zavřít?

Hollandovi se nedaří plnit vlastní předvolební sliby, tedy především snížit nezaměstnanost. Přistupuje tak k dalším zoufalejším a zoufalejším opatřením.

Možná si myslí, že když ve východní Evropě byla za komunismu nezaměstnanost nulová, bylo to fajn. Zdá se, že vůbec neví, kde je chyba.

Sledujte Miroslava Cvrčka na TwitteruKlíčová slova: Francie, komunismus, politika, cvrkot


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Sadistická pornografie zmizela z webu. Dokazuje to, že práce policie a novinářů není zbytečná
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Jedno vyhrocené hlasování aneb Hamáček jako Švejk a Zeman jako nadstrážmistr Flanderka
PREMIUM X Zákulisí Metronome Festivalu: Jedinečné fotografie účinkujících, které jinde neuvidíte
PREMIUM X Klausova elitní sestavička, Berlín jako laboratoř bolševických experimentů, předsmrtná křeč ČSSD
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější