nahoru

Do USA se sjely stovky "dětí", které dělají velkou vědu. Podívejte se

Kateřina Kadlecová18. května 2012 • 11:47
Do USA se sjely stovky "dětí", které dělají velkou vědu. Podívejte se
foto: Kateřina Kadlecová

Ty „děti“ v titulku jsou možná neadekvátní; vzhledem k tomu, že se jedná o vědeckou elitu planety. Vtip je v tom, že si ve Spojených státech, kde se právě nacházejí, nikdo z těch talentovaných techniků a nadaných výzkumníků legálně nedá panáka na oslavu své účasti na finále nejvýznamnější juniorské vědecké a technologické soutěže světa.

A jen málokterý z nich by si mohl řekněme v Evropě sednout za volant sporťáku koupeného za vyhrané desetitisíce, ne-li statisíce korun. Podívejte se do fotogalerie, co dokáže parta 1552 teenagerů, když se vrhnou do laboratoří, dílen a terénu.

 

V americkém Pittsburghu právě dnes vyvrcholí předáním hlavních cen Intel ISEF 2012 - týdenní festival mozků, mezinárodní studentská soutěž vědeckých a technologických projektů. Přes patnáct set juniorů z 68 států světa ve věku od 14 do 20 let měří síly v sedmnácti kategoriích od biochemie přes environmentalistiku po informatiku a matematiku. Česko zde má také zastoupení: viz předchozí článek.

 

Bojují o ceny a stipendia v hodnotě převyšující tři milióny dolarů, seznamují se s tématy a metodami svých kolegů-konkurentů, třesou si pravicí s nositeli Nobelových cen, jichž mezi zhruba tisícem porotců, hodnotitelů, hostů, a zejména „panelistů“ (jak se dnes pěkně říká přednášejícím a diskutujícím odborníkům sedícím u jednoho stolu pod moderátorovou taktovkou a sprchou otázek publika) není zrovna málo, a poznávají zemi, na jejíchž univerzitách dříve nebo později skončí většina z nich.

 

Práce na náročných projektech, leckdy na úrovni disertační práce, zabrala těmhle středoškolákům rok i dva: máme tu myš pohybující kursorem po obrazovce ve 3D (má podobu „elektronické rukavice“), třídimenzionální displej, pár nových poznatků v léčbě HIV a různých typů rakoviny, banánový ocet jakožto šikovný lapač mušek drosofil, kterým se česky neříká zbůhdarma octomilky, nějaké ty pokusy s nanovlákny a uhlíkovými trubičkami…

 

 

A všechna ta excelence vznikla jen díky dobrým systémům školství, kvalitním učitelům a jejich podpoře, pochopení rodičů, možnosti studentské spolupráce s univerzitami i soukromými firmami, ale především díky vlastní inteligenci, vytrvalosti a píli těch úžasně chytrých lidí.

 

Vyhraje některou z hlavních cen jeden z českých projektů? Nebo nás porazí bratia Slováci, s nimiž nesoupeříme jen v hokeji?Klíčová slova: katerinakadlecova, rxrxDiskuse ke článku