Mezi narkomany se šíří nová droga. Čtyřikrát silnější než heroin | Reflex.cz
nahoru

Mezi narkomany se šíří nová droga. Čtyřikrát silnější než heroin

Adam Kolář1. října 2011 • 06:00
Heroin
Heroin
• foto: 
Profimedia.cz

Na našem území se poslední dobou, a to v alarmujícím množství, objevuje nová droga z řady opiátů, která s sebou podle policie nese smrtící hrozby. Fentanyl, jak se látka jmenuje, má u nás na svědomí už tři životy.

 

Látka se prodává jako náhrada za již zaběhlý heroin, má to však jeden háček – je až čtyřikrát silnější než samotný heroin, a proto se jím nevědomky uživatel předávkuje a může i zemřít.

 

Podle zpráv detektivů z Národní protidrogové centrály se má fentanyl distribuovat převážně na území severní Moravy. „Poprvé jsme tam tuto drogu zaznamenali před dvěma lety, ale nyní již nejde o náhodný výskyt,“ potvrdil deníku Právo šéf protidrogové jednotky, Jakub Frydrych.

 

 

Fentanyl se k nám dostává z pobaltských zemí, zejména pak z Estonska. Na estonské drogové scéně představuje velký problém a jeho zvýšený výskyt registrují i kriminalisté na Slovensku. Hlavní problém fentanylu je ten, že se prodává v dosti podobné formě jako heroin. Tedy jako hnědý prášek, který se liší jen malinko vyšší cenou. Uživatel pak čelí nebezpečí záměny. Kdyby si kupující byl vědom, že nemá v rukou heroin, nýbrž něco silnějšího, možná dávkování zváží. Jenže zaběhnutý název heroin se lépe prodává než „nějaká novinka z Východu“. Pokud je tedy někdo zvyklí na pouliční, ředěný heroin a dá si pak stejnou dávku fentanylu, stává se pro něho smrtelnou.

 

Větší množství této drogy se podařilo zachytit zatím jen jednou začátkem srpna tohoto roku, a to na Ostravsku, kde ji distribuovala pětičlenná skupina. Ta u sebe měla 250 gramů v hodnotě zhruba půl milionu korun. Kdo tedy bere heroin, ať si dá pozor nebo se na to nejlépe ihned vykašle.

 

Dřívější výskyt fentanylu:

V lékařství se fentanyl a jeho deriváty používají jako podpora anestezie nebo silná analgetika, kupříkladu při léčbě chronických nemocí nebo bolestí doprovázející nádorová a nenádorová onemocnění. Dá se ovšem využít i jako zbraň. Tak byl využit například při zásahu, když čečenští teroristé zautočili v říjnu 2002 na ruské divadlo Na Dubrovce. Policie vpustila do divadla plyn, který obsahoval právě fentanyl, který dva dny nato způsobil smrt 145 rukojmích.Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější