nahoru

Výtvarník Jaromír 99, autor hlavní postavy komiksu a filmu Alois Nebel, odpovídal čtenářům Reflex.cz

23. září 2011 • 06:00
Jaromír Švejdík
Jaromír Švejdík
• foto: 
aloisnebel.cz

Zpěvák, textař a výtvarník Jaromír Švejdík založil v osmdesátých letech punkovou skupinu Chlapi z práce. Od roku 1989 zpívá v kapele Priessnitz, pro kterou píše většinu textů. V roce 2004 stál u vzniku projektu Umakart, v roce 2007 pak u vzniku tria Jaromir 99 & The Bombers, jehož debutové album je soundtrackem ke Švejdíkovu komiksu Bomber.

Spolu s Jaroslavem Rudišem, je autorem komiksu Alois Nebel. Jako výtvarník se podílel na stejnojmenném filmu, který právě tento čtvrtek bude mít svoji premiéru v českých kinech. Z jeho další tvorby to jsou např. storyboardy k filmům Jedna ruka netleská, Samotáři, Děti Duny, Grandhotel či komiks Bomber.

Komiks Alois Nebel není pro čtenáře Reflexu úplně neznámý. Vycházel v roce 2007 a my vám nyní budeme každý den nabízet jeden díl.

 

Online rozhovor s Jaromírem Švejdíkem alias Jaromírem 99 proběhl v pondělí 26. září 2011 od 14:00 na Reflex.cz.

 

Online rozhovor s Jaromírem Švejdíkem

Vaše jméno, 5. prosince 2012 • 18:19
Hrají Priessnitz i na pozvání? V menším městě na západu čech by byl velký zájem!
Hrajem. Kontakt najdete na našich stránkách http://www.priessnitz.com/
Petra, 5. prosince 2012 • 18:04
Ahoj Jarlmíre nevíte kdy/jestli se bude Alois Nebel promítat v zahraničních kinech, například v Berlíně?
Ahoj Petro, pevně věřím že ano, už teď víme že film byl prodán do Francie, a s Německem jako koprodukční zemí se počítá tak nějak automaticky.
třebas, 26. září 2011 • 13:54
Pocházím z Krnova, ale nikdy jsem se necítil příliš sžitý se severomoravskou ani se slezskou identitou. Od té doby, co Nebel začal v komiksech Reflexu trousit hlášky typu "my sudeťáci nemáme rádi Pražáky" nebo "my sudeťáci máme rádi Poláky" , stále mi vrtá hlavou, jestli náhodou nejsem Sudeťák. Jak to máte s identitou vy v Jeseníku?
No myslím že jsme nikdy neříkali na plno "my sudeťáci nemáme rádi Pražáky" nebo "my sudeťáci máme rádi Poláky", ale spíš jsme ironizovali stav věcí, pohled lidí na Pražáky či Poláky, různé stereotypy, které v téhle věci panují.
Adela, 26. září 2011 • 13:46
Zdravim Jaromire, jakou hudbu rad poslouchate?:)
Arcade Fire,The XX, James Blake atd atd, hudbu s atmosférou...
Mili, 26. září 2011 • 13:44
Bude na webových stránkách Priessnitz opět e-shop? Mé sako pláče, nutně potřebuje placky a také triko potřebujeme :D
Vašeho saka je nám samozřejmě líto, tuším že e-shop se na našich stránkách brzo objeví, zatím můžete nakupovat na koncertech Priessnitz.
Klára, 26. září 2011 • 12:57
Zazní někdy na koncertech Ave Maria?
to nevim...aleluja
Tom, 26. září 2011 • 12:57
Dobrý den, předně bych Vám chtěl poděkovat za velkou podporu našeho bohem zapomenutého kraje. Myslím si, že by Vám za to měl náležet i nějaký honorář. Chtěl jsem se zeptat zda Bílí Potok má nějaké své geografické určení? Zda má nějaké kořeny v Javorníku a jeho "městské části", kam nikdy nevedli koleje?
Náš příběh nemá geografické určení, jen jsme se nechali inspirovat magickými Jeseníky.
Beata, 26. září 2011 • 12:56
Již zmíněné natáčené DVD na Pentagonu, jak to s ním vypadá? Je to již pár let co jsme tam křepčili. Jistě jen nezbýval čas kolem toho kolotoče s Aloisem, takže, je možné, že už se to dá dohromady?
Může se stát :-)
Ořech, 26. září 2011 • 12:55
Ani ne tak dotaz jako spiš díky za hudbu Priessnitz(nikdy nezapomenu na koncert Priessnitz s orchestrem v Jeseníku při výročí Vincenta Priessnitze) a za film díky kterého budu moci natáhnout trochu pochmurné atmosféry Jeseníků, které mám tak rád. Už se nemůžu dočkat až si tady v Bruselu budu moci pustit DVD. Hodně štěstí do dalších projektů.
Zdravíme do Bruselu!
josef, 26. září 2011 • 12:55
dobry, se zrovna divam z okna a sere pes. tak se mejte pekne.
sere pes
adam, 26. září 2011 • 12:54
Cejtíte se na Oscara? :) Držím palce!
určitě! děkujeme
Lu77, 26. září 2011 • 12:54
Ahoj Jaromíre, i pro mě je Priessnitz hudba ného života, díky za Váš návrat:-) Dotaz č. 1 - je v plánu další album Priessnitz? A za 2 - asi těžká nebo nemožná volba, ale přesto - jsi víc hudebník nebo výtvarník?:-) Díky.
1. už jsem odpovídal :) 2. Neřeším
Vaše jméno, 26. září 2011 • 12:53
Jaromír Švejdík a Jaroslav Rudiš, už hodně profláknutá dvojka. Kdy a jak jste se vy dva k sobě dostali?
Jaroslav byl hudební novinář a dělali jsme sppolu interview. A pak jsem ho potkal na Žižkově a zjistili jsme, že jsme sousedi a tak jsme spolu začali chodit na pivo do Vystřelenýho Voka.
Eva, 26. září 2011 • 10:31
Na nedávném koncertě v Praze jsem zaregistrovala, že na Priessnitz fandové řvou hobluj. Je to jen pražský jev, či celorepublikový?
To budou fandové z Ostravy :-)
Karel, 26. září 2011 • 10:29
Dobrý den, plánujete vydat Aloise i na DVD? Nebude součástí DVD váš nahraný koncert z Pentagonu? Bude ještě někdy v budoucnu nová deska Priessnitz?
DVD určitě bude, ale je to spíš otázka na producenty filmu. Doufám že s Priessnitz ještě desku natočíme, jen nevím kdy.
Adam, 26. září 2011 • 10:25
Čí nápad byl pozvat jako hosta Václava Neckáře? A jak se s ním spolupracovalo? A taky vám připadá, že je to úplnej Johnny Cash? :)
Květu, hajzlbábu z hlaváku. S Václavem Neckářem se nám spolupracovalo krásně, je to profesional.Cash? Václav má dle mne zajimavější hlas :-)
Matesa, 26. září 2011 • 09:07
A kdy zajdeme k těm štírům na pivo?
Až opadne tahle medialní mlha...
Pipi, 25. září 2011 • 19:55
Priessnitz, Priessnitz to je hudba mého života, takže si nedokážu odepřít sem nenapsat. Je to dokonalá souhra tonů a textů. Jedině texty všech vašich písní dávají smysl a při poslechu se mi v hlavě odehrává příběh. Každý den mi nějaká situace připomene alespoň jednu skladbu, když procházím Jeseníkem, tak mi v hlavě zní směs všech. Velice ráda bych věděla, jestli nějaký text, refrén či jen slovní spojení vzniklo U Dvou štírů? Velice ráda bych to místo měla spojené jen s jednou písní. Děkuji za odpověď a existenci Priessnitz.
U Dvou štírů myslím nevznikl žádný text, tam řeším kapku jiné věci :-). Ale je klidně možné že nějaká inspirace tam byla.
Michelle, 25. září 2011 • 18:34
Zdravím Jaroušku, mě by jen zajímalo, jaký jste měl pocit z toho, když jste se dozvěděl, že jsme si Aloise vybojovali do Jeseníku? Alois zde způsobil obrovský rozruch a vše co se kolem něj šustne naprosto hltáme.... A také co se ve Vás odehrává, když opět vstoupíte s Priessnitz na pódium na penťásku a čekají ti praví, nedočkaví jeseničáci? Už se nemůžu dočkat až si někde přečtu o dalším koncertu v Jeseníku. Přeji hodně štěstí a pevné nervy v dalších tvorbách =)
Pro mě to bylo jako by se kruh uzavřel, Lojza do Jeseníku tak nějak patří. V Pentagonu se nám hraje parádně a vždy se tam moc těšíme.
Adéla, 25. září 2011 • 17:18
O kapele Priessnitz jsem slyšela až v květnu tohoto roku, když sem se dočetla o nečem jako je Alois Nebel. Jak je to možné? :-) vystupujete? Nechtěli byste udělat nějaký koncert také v jihočeském kraji? :-)
Vystupujeme, ale malo, asi :-). Když nás někdo pozve rádi přijedem.....
Mišák, 25. září 2011 • 13:26
Dobrý den. Viděl jsem film na premiéře v Jeseníku a musím Vám poděkovat za svělý zážitek. Chtěl jsem se jen pozeptat, proč je stanice v Horní Lipové zaměněna za Bílý potok ?? Nám místním přijde hrozně podivné slyšet jména zastávek vlaku směr Hanušovice v pořadí Jeseník, Lipová zastávka, Lipová lázně, Bílý potok, Ramzová apod....a ne jen nám - už se mě na to ptali i lidé, co jezdí do Jeseníku vlakem a kterým cesta z Hanušovic do Jeseníku přijde stejně kouzelná, jako Vám. S pozdravem. Díky moc. M .
Jak už jsem odpovídal, v původním komiksu nám šlo o takovej sudetskej magickej realismus, Jeseníky jsou kulisa, vybrané pro svou neopakovatelnou atmosféru.
Marty, 25. září 2011 • 13:23
Ahoj Jaromíre, jako autora Tě musí těšit povedené písně, ale není Ti trochu líto, že jak Půlnoční, tak Stínohry musely počkat na Václava a Marii, aby si jich všimlo více lidí než jen skalní fanoušci Umakartu? Ale ať už je zpíváš ty nebo někdo další, jsou to krásně melancholické písně, jejichž sílu nástup podzimu jen znásobí - díky za ně.
Umakart je kapela která vystupuje jen příležitostně, bez velkých ambicí. Ale jsme rádi že naše písně posloužily filmu a snad i interpretům :-)
Honza z Jeseníku, 25. září 2011 • 13:17
Zdravím. Viděl jsem film, přečetl jsem zatím první díl komiksové knížky (možná to bude vysvětleno později), ale chtěl bych se zeptat, jak to že má Nebel v knížce v mlhách vzpomínky na nacisty, když se narodil v roce 1948 (uvedeno v části kde popisuje svého dědu a otce)? Děkuji PS: Film nádhérný (hudba, herci, zpracování), i když se ve filmu toho řekněme moc nestane, tak je děj dosti složitý, zapeklitý, takže musí dávat člověk pozor na každý detail, na každé slovo, aby jej opravdu pochopil... což je určitě dobře, protože to člověka nutí o filmu přemýšlet:) Ale komiks mě zatím tedy tak nenadchnul, postavy jsou vykreslené jinak (hlavně Nebel je o dost jiný, viděl jsem nejdříve film a nesedí mi jeho určitá míra vulgarity, oproti uhlaneznému filmovému Nebelovi) i děj je posunut trochu jinam... ale možná se to změní po 2. a 3. dílu...
Komiks vznikal dost punkově, živelně, vlastně jsme s ním neměli žádný plány, mimo to že ho rozdáme kamarádům. Je pravda že Alois v knize je spíš pábitelská postava a ve filmu víc šlechtic, co ž je myslím hereckým naturelem Miroslava Krobota.Také v komiksu nám šlo víc o magickej realismus, kdy dějiny se valí nádražím.
jirka.matys, 25. září 2011 • 13:02
Dobrý den, 8. října vystupujete s Priessnitz v olomouckém Jazz Tibet Clubu. Chystá se nějaká autogramiáda, případně bude možnost Vám podstrčit Aloise Nebela k podpisu? Díky
Určitě se po koncertě potkáme.
Lenka Králová, 25. září 2011 • 13:02
Dají se sehnat texty kapely Priessnitz i v tištěné podobě? Popřípadě plánujete jejich vydání?
Nevím o tom.
Ten čtvrtej, 25. září 2011 • 13:00
Zdravím! Jak se jmenuje ta technika, kterou jste použili pro přepis filmu do "animace"? Jak je dostupná a jak drahá? Díky, Tč
ROTOSKOPIE.Přijďte se podívat na Making of Alois Nebel / HUB Praha / 28.9.2011, myslím že od 20.00.
Radek, 25. září 2011 • 12:56
Planujete se v budoucnu vratit zpet z Prahy do sveho rodneho kraje?
Zrovna teď nic neplánuji.
Míla, 25. září 2011 • 12:56
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jestli se dá někde sehnat ta krásná taška s Aloisem Nebelem, kterou jste měl v biooku na making of? :)
Pracujem na tom. Nejspíš na koncertech Priessnitz.
Martin, 25. září 2011 • 12:55
Dobrý den Jaromíre, nakreslíte nám to svatební oznámení? :)
Ne nenakreslím, nestíhám ani vyvenčit psa.
kelly, 25. září 2011 • 12:54
Jenom velké díky za veškerou Jaromírovu tvorbu, baví mě už léta!! Na tenhle počin se velice těším a přeju hodně zdarů!!
Díky za přízeň :-)Diskuse ke článku