nahoru

Dítě se třemi rodiči, z nichž dva jsou muži? Znásilňování přírody, nebo láskyplné gesto?

Radka Typltová 24. dubna 2019 • 10:20
Dítě se třemi rodiči, z nichž dva jsou muži? Znásilňování přírody, nebo láskyplné gesto?
foto: pixabay.com

Počátkem dubna prolétla médii kontroverzní zpráva o tom, že 61letá žena porodila vlastní vnouče svému homosexuálnímu synovi. Česká novinářka darovala vajíčka svému bratru, který nemohl mít děti. Protože byl gay. V Řecku se narodilo dítě, které má tři rodiče otisknuté přímo ve vlastní DNA.

„Nezaváhala jsem ani vteřinu,“ prohlásila Cecile Eledgeová, která porodila zdravou dceru/vnučku Umu Louise svému synovi Matthewovi Eledgeovi a jeho manželu Elliotovi Doughertymu. Americká důchodkyně dítě pouze odnosila. Vajíčko poskytla sestra synova manžela, spermie pak pocházela od jejího dvaatřicetiletého syna.

Cimrman by zaplesal. Pokud tenhle rodinně fantasmagorický vztahový šmodrchanec z divadelní hry Hodina pravdy (z filmu Jára Cimrman ležící, spící) neznáte, pobavte se tady:

Učitel a kadeřník z poměrně konzervativní Nebrasky se báli jít do agentury zprostředkovávající náhradní matky. Kvůli nízkým platům si ani podobný postup dovolit nemohli. Navíc jim přišel poněkud neosobní. Spolehli se tedy na „vlastní“ ženy. Oba jsou si však vědomi, že Umě budou muset dříve nebo později objasnit její původ.

„Řeknu jí, že jí teta Lea dala kus sebe,“ vysvětluje Matthew Eledge. „Dala jí semínko, které odstartovalo dar života, a její babička jí poskytla milující zahradu, aby mohla kvést. Myslím, že je to nádherné,“ dodává.

Surogátní mateřství

O poznání méně bizarní případ v sobě nese i českou stopu. Česká novinářka Radka Zítková darovala svá vajíčka, aby její bratr se svým manželem mohli mít dítě.

„Když mi kluci řekli, že by chtěli mít dítě, napadlo mě, že toto by bylo možné řešení. Nejblíže tomu, aby oni dva mohli mít biologicky dítě, je, že do toho zapleteme člena rodiny, který sdílí DNA s jedním z těch mužů. Neznala jsem pár, který by byl připravenější mít dítě, řekla Zítková v rozhovoru pro DVTV. Od začátku se cítila být tetou - tetou s benefity – nikoliv biologickou matkou.

Dítě páru odnosila kanadská náhradní matka, která je v pravidelném kontaktu s rodinou. V USA a Kanadě služby náhradních matek často využívají i heterosexuální páry, které nemohou mít děti nebo matky, které z nějakého důvodu nechtějí být těhotné. Tento trend je patrný zejména u celebrit. V Kanadě se náhradním matkám neplatí žádná odměna za odnošení dítěte, proplácí se pouze náklady. Zástupné (tzv. surogátní) mateřství je v mnoha státech – včetně České republiky - postaveno mimo zákon. Legálně ho připouští jen USA, Velká Británie, Izrael a Austrálie. V některých dalších zemích je akceptováno, ovšem bez jasného právního rámce.

Náhradní matka musí podstoupit sérii náročných psychologických testů, ve kterých jsou zkoumány její motivace, očekávání a přístup. Musí už také mít vlastní dítě, aby byla schopna posoudit, k čemu se vlastně zavazuje. Složitým procesním sítem projde pouze zhruba desetina uchazeček.

Manipulace s DNA

„Já naprosto chápu, že někomu připadá neetické, co jsme udělali. Myslím, že každý má hranici někde jinde. Já za sebe můžu říct, že bych nikdy neodnosila dítě za peníze. A za hranou by pro mě bylo určování pohlaví předem a jakákoliv úprava DNA, dodává Radka Zítková, jejíž bratr s manželem momentálně plánují druhé dítě.

Machinace s DNA v rámci lepší šance počít dítě už ale vesele probíhají. Před pár dny, konkrétně 9. dubna, přišlo v Řecku na svět zdravé dítě, které má tři rodiče.  Chlapec se narodil po umělém oplodnění, při němž bylo spermiemi otce oplodněno vajíčko dárkyně s implantovanou DNA matky. Dítě má tak genetickou informaci od třech rodičů zároveň. Tato metoda má své opodstatnění, pokud pomůže například zabránit přenosu vážného dědičného onemocnění. V tomto případě však pouze zvýšila šanci  na otěhotnění.

Názory na podobné ohýbání přirozenosti se různí. Jedni za ním vidí hrozbu Matrixu a pěstování lidí na přání, zaslepené sobectví a nepokoru vůči přírodě, druzí poukazují na to, že přestože slovo rodič má zjevný základ ve slovese rodit, rodičem je ten, kdo vychovává. A pokud vychovává dobře, je to dobrý rodič.

Co si o tom myslíte vy?

Radka Typltová
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejčtenější komentáře