Závody automobilů bez benzínu. 3000 kilometrů Austrálií jen na sluneční svit | Reflex.cz
nahoru

Závody automobilů bez benzínu. 3000 kilometrů Austrálií jen na sluneční svit

Tomáš Haimann, abicko.cz4. února 2018 • 09:10
Závody automobilů bez benzínu. 3000 kilometrů Austrálií jen na sluneční svit
foto: Profimedia.cz

Milujete dobrodružné cesty autem? Nedávno skončil šampionát World Solar Challenge, jehož cílem bylo co nejrychleji projet Austrálii jen s pomocí slunečního svitu.

Představte si projet celý světadíl v autě, které nepohání nic než solární energie. A ještě přitom předjet všechny soupeře. Přesně o tom je závod World Solar Challenge. Není to přitom žádná novinka, která surfuje na vlně zájmu o obnovitelné zdroje. Nedávno proběhl už její třicátý ročník. Závodníci startují ve městě Darwin a končí v Adelaide. Mezitím musí urazit tři tisíce kilometrů buší, pouští a pustinou.

Nečekaný zájem o Solar

Letos se k závodu připojilo rekordních 95 týmů z celého světa. Česká republika bohužel chyběla, našli byste tu ale sousedy z polské Lodže. Soutěží se v několika kategoriích. Nejzajímavější a nejsledovanější je třída Challenger, v níž soupeří unikátní vozy postavené speciálně pro tento šampionát. Další třída se jmenuje Cruiser a dává prostor autům, které už nevypadají jako kluzáky ze Star Wars, ale zato mohou sloužit jako běžný dopravní prostředek. Cruiser chce zpopularizovat použití solárních vozů k obyčejným cestám do práce, na výlety, a tak podobně.

Solární střechy od Tesly realitou: První exempláře firma instaluje na domy zaměstnanců

Zvítězili studenti

V letošním závodu zvítězil v kategorii Challenger tým Nuon Solar Team, který tvoří studenti Delftské univerzity technologie v Nizozemsku. Uspěli s automobilem Nuna 9. Studentský Nuon Solar Team ostatně drží titul nejúspěšnější stáje v dějinách šampionátu. Zúčastnil se už devíti závodů – proto ta devítka v názvu závodního auta – a ve zlato svou účast proměnil celkem sedmkrát. V letošním roce dokázal sporťák Nuna 9 celou trasu zdolat přesně za 37 hodin, 10 minut a 41 vteřin. Jeho průměrná rychlost přitom byla 81 km/h.

Kůže z ananasu

Mezi civilními vozy v kategorii Cruiser se nejlépe dařilo čtyřmístnému kombíku Stella Vie. Ten rovněž sestrojili studenti z Nizozemska, tentokrát ale z Technologické univerzity v Eindhovenu. Přes celý kontinent převezl pětici pasažérů a udržel si přitom průměrnou rychlost 69 km/h. Navíc představil v rámci filozofie udržitelného rozvoje zajímavé prvky jako například sedačky z umělé kůže zvané piñatex, která se vyrábí z listů ananasů. Konstruktéři věří, že se podobné ekovozy začnou používat i v městském provozu. Ve slunné zemi, jako je Austrálie, mohou velkou část roku jezdit jen na sluneční svit. Pro podmračené dny je tvůrci navrhují osadit velkokapacitní baterií, kterou stačí nabít a můžete jezdit podobně jako s běžnými elektromobily.

World Solar Challenge: Představte si projet celý světadíl v autě, které nepohání nic než solární energieWorld Solar Challenge: Představte si projet celý světadíl v autě, které nepohání nic než solární energie

Závod nebo chytání bronzu?

Automobily v závodu World Solar Challenge ovšem mohou čerpat energii výhradně ze slunce. Karoserii mají posetou fotovoltaickými panely, které mění paprsky na elektřinu a pohání s ní motor pod kapotou. Aby mohly využít maximum slunečního svitu, umí závodní auta panely dokonce naklápět. Ráno je podobně jako slunečnice natočí na východní a večer na západní stranu. Aby byl vůz rychlý, musí být také co nejlehčí. Například letošní vítěz vážil pouhých 135 kg.

Jakou strategii zvolili závodníci a jaké podmínky mají? Dočtěte si článek na abicko.cz >>>

10 nejlepších filmů roku 2017 a proč je musíte vidět
TEREZA SPÁČILOVÁ 15. ledna 2018 • 11:11

10 nejlepších filmů roku 2017 a proč je musíte vidět

Nahota je kostým, proč bych se měla stydět, říká Halka Třešňáková, „sekretářka“…

Tomáš Haimann, abicko.cz
Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,680
22,880
29,610
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější