nahoru

U Velkého bradlového útesu objevili fascinující, sytě modrý závrt, může být nejhlubší na světě

Tereza Stonišová17. listopadu 2017 • 13:00
U Velkého bradlového útesu objevili fascinující, sytě modrý závrt, může být nejhlubší na světě
foto: DailyMail

Potápěči objevili obří modrou skvrnu nedaleko ostrova Daydream v oblasti Velkého bradlového útesu u Austrálie. Přestože o ní již geologové dříve věděli, popsána a zdokumentována byla podrobněji až nyní.

Název rozsáhlého závrtu, který se vyznačuje temně modrou barvou a jehož přesný podmořský reliéf byl dosud nejasný, je Blue Hole, tedy v češtině Modrá propast či Modrá jáma. Nachází se nedaleko ostrova Daydream severovýchodně od pobřeží Austrálie, tedy v oblasti Velkého bradlového útesu (Great Barrier Reef).

Přestože o závrtu (anglicky přesnější „sinkhole“ lépe vystihuje podstatu podmořského útvaru) není zatím mnoho známo, počáteční průzkumy ukazují, že závrt bude zřejmě domovem zdravých korálových kolonií, jimiž je ostatně proslulý i Velký bradlový útes.

Dechberoucí fotografii temně modré oblasti zveřejnil přední australský biolog Johny Gaskell specializující se na podmořský život, který působí v blízkosti Bradlového útesu. V popisku u fotografie uvedl, že tento podmořský závrt možná přepíše zeměpisné údaje. Australská Modrá jáma by totiž mohla být ještě hlubší než dosud nejhlubší Velká modrá jáma, která se nachází nedaleko Belize, v centru atolu Lighthouse. Geologové a biologové se zatím dostali jen zhruba do hloubky dvaceti metrů, celý závrt však bude brzy podroben pečlivému bádání.

 

Diskuse ke článku