Vědci varují před obrovským zemětřesením a tsunami, které zasáhne západ Ameriky | Reflex.cz
nahoru

Vědci varují před obrovským zemětřesením a tsunami, které zasáhne západ Ameriky

ort23. července 2015 • 18:00
Vědci varují před obrovským zemětřesením a tsunami, které zasáhne západ Ameriky
foto: Flickr

Seizmologové poměrně často hovoří o možnosti obrovského zemětřesení a následné vlny tsunami, které by mohly zasáhnout západní pobřeží Kanady a USA a poničily by i města jako jsou Seattle a San Francisco. A teď vědci svá varování ještě zesílili. Dovedla je k tomu měření tektonického zlomu Cascadia, které by mělo katastrofu „na svědomí“. Informovala o tom americká a britská média.


V minulém roce i letos je totiž podle vědců činnost Cascadie klidnější, což by ale naopak mohlo znamenat, že dochází k takzvanému „natlakování“ a právě to bývá předzvěstí zemětřesení.

Experti jsou si v podstatě jistí, že ke katastrofě dojde a ani tak nejde o to zda, ale kdy.

Zemětřesení nebývalého rozsahu zde bylo zaznamenáno v lednu 1700, jenže tehdy byla tato oblast západu Kanady a Spojených států daleko řidčeji osídlena. Od té doby tedy uplynulo 315 let, ale cyklus zemětřesení vyvolaných Cascadií je prý jen 243 let. Takže se čeká…

Dnes se na rozdíl od minulosti v místech předpokládané katastrofy nacházejí i milionová města jako jsou například Seattle či San Francisco. Pás největšího ohrožení je v tomto případě dlouhý až kolem 1200 kilometrů. Následné vlny tsunami by pak mohly mít výšku i přes dvacet metrů.

Na možnou variantu podobné přírodní katastrofy se samozřejmě místa možného postižení připravují, ale eliminovat všechna nebezpečí není možné. Seizmologové předpokládají, že kromě lidských obětí by v oblasti ztratilo kolem milionu lidí své domovy.

 

Oblasti možné katastrofy v Kanadě a USA.

ort

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Kdo to všechno zaplatí? Možné scénáře kolem auditů na dotace Evropské unie
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Smrtící korektnost: New York Times končí s karikaturami. Reflex nikdy!
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Andrej Babiš vítězí. Zatím... Kdo ale stojí proti babišismu?
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější