Jeff Bezos je jedním z investorů startupu Altos Labs. Co se děje v jeho laboratořích je těžké říct

Jeff Bezos je jedním z investorů startupu Altos Labs. Co se děje v jeho laboratořích je těžké říct Zdroj: ČTK / AP / Evan Agostini

Peníze a nesmrtelnost aneb Jak miliardáři vyhlásili válku smrti a vymýšlejí zvláštní cesty, jak ji ošálit

Jiří Holubec

Víte, co mají společného Jeff Bezos, Larry Page, Sergey Brin, Yuri Milner, Peter Thiel, Sam Altman a Bryan Johnson? Kromě toho, že stáli u vzniku největších technologických firem, jsou i posedlí ideou věčného života. Víra, že peníze mohou člověku přinést nesmrtelnost, je – mírně řečeno – zvláštní. Ještě zvláštnější jsou způsoby, jakými chtějí technooligarchové smrt ošálit.

Být miliardářem má své klady, ale i zápory. Například to, že vám v určitý moment dojdou nápady, co dalšího byste si mohli koupit. Miliarda je totiž tak velké číslo, že si ho v relaci peněz málokdo umí představit. Pro ilustraci – kdyby vám za každou vteřinu vašeho života platili korunu, stali byste se milionářem po jedenácti dnech. Na nastřádání miliardy byste museli čekat skoro 32 let. Za takovou dobu už byste pravděpodobně měli vše, co si běžný člověk může přát. V hangáru by vám stál tryskáč, podívali byste se do vesmíru a postavili si futuristické firemní sídlo. Hromada peněz by ale rostla dál a vy byste najednou nevěděli, co se životem. Možná by vás napadlo, že byste si mohli koupit samotný život.

Touha po nesmrtelnosti není mezi bohatými lidmi ničím novým. Už ve staré Číně umírali císaři na následky popíjení rtuti, která jim měla zajistit věčné mládí. Čachtická paní se omlazovala krví mladých panen. V 16. a 17. století se dvory aristokratů přímo hemžily různými švindlíři hledajícími elixír mládí. Na začátku minulého století se bohatí muži toužící po mladické virilitě scházeli v klinice Sergeje Voronoffa a nechávali si do varlat implantovat štěpy odebrané mladým šimpanzům.

V 60. letech už se hledání věčného života odebralo do „seriózních“ laboratoří a v novinách se objevovaly titulky „Vědci slibují posunout hranici života až na 800 let“. Kalifornská firma Microwave Instrument Co. v roce 1971 slibovala, že do tří let dodá na trh lék zaručující nesmrtelnost. Změnilo se snad něco dnes, kdy startup Methuselah Foundation slibuje ústy svého zakladatele Aubrey de Greye, že „první člověk, který se dožije 1000 let, už je dnes mezi námi“? Nezměnilo a ani nezmění. Stárnutí je nesmazatelně zapsáno v našem genetickém kódu, který je stejný u chudých i u miliardářů. Snaha bohatých utéct smrti je marná, poskytuje ale aspoň zdroj zábavy a poučení.

Diety a doplňky

Polykání desítek pilulek s různými preparáty je v komunitě lovců nesmrtelnosti standardem. Bryan Johnson, miliardář posedlý touhou žít věčně, jich každý den pozře asi 110 (vzhledem k tomu, že drží dietu s energetickým příjmem 2250 kalorií, se dá říct, že prášky tvoří většinu jeho denní potravy). V seznamech suplementů jsou celkem běžné preparáty jako vitamíny, výtažky z kurkumy, kakaa a česneku. Najdete tam ale i extrakty z exotických plodů a hub – populární je ashwagandha (vitánie snodárná) a čínská houba korálovec ježatý. Významnou část tvoří preparáty používané v medicíně jako léky na tělesné i duševní neduhy. Mezi oblíbené patří léky proti cukrovce – metmorfin, semaglutid a akarbaza. Ve velkém se užívají i nikotinamidy, léky na poruchy pozornosti (Ritalin a Adderall), medikamenty používané při léčbě Alzheimerovy choroby (Memantin) nebo imunosupresiva používaná při transplantacích orgánů (Rapamycin).

Hormonální terapie

Další metodou omlazování organismu je HRT neboli Hormone Replacement Therapy. Zájemci mohou podstoupit infúze dehydroepiandrosteronu (DHEA), testosteronu (u žen estrogenu a progesteronu) a růstového hormonu (HGH). Slibované účinky zahrnují celkovou obnovu buněk, zpomalení příznaků stárnutí, zlepšení sexuálního života a nárůst svalové hmoty. Skutečnost, že jsou procedury v řadě zemí ilegální a u sportovců jsou považované za nedovolený doping, není vůbec náhodná. Stejně tak není náhoda, že se hormonální terapie stala naprosto běžným zákrokem mezi herci, zpěváky a bohatými lidmi posedlými touhou prodloužit si mládí.

Transfúze mladé krve

Víra, že se vitalita mládí skrývá v krvi, je snad nejrozšířenější pověrou v historii. Když v roce 1492 umíral papež Inocenc VIII., lovili jeho poskokové po Vatikánu desetileté chlapce a pumpovali mu do žil jejich krev. Proceduru nepřežil nikdo ze zúčastněných, což nové světovládce nijak neodrazuje. V roce 2017 byla mezi sanfranciskou techno komunitou nesmírně populární klinika Ambrosia. Startup vedený doktorem Jessem Karmazinem nabízel omlazovací kúry transfúzí krve mladých jinochů a za jednu si účtoval 8000 dolarů. Jeho služeb využívaly stovky zákazníků a krevní transfúze byly tak oblíbené, že je Mike Judge parodoval ve svém sitkomu Silicon Valley.

Po zásahu státních kontrolních úřadů Ambrosia oficiálně přerušila činnost. Je otázkou, jestli praxe nepokračuje za zavřenými dveřmi a co se stane po příchodu nové administrativy Donalda Trumpa, která slibuje, že pravomoci státních úřadů omezí. V soukromých laboratořích miliardářů transfúzní terapie pokračují nadále. Podle reportáží serveru Gawker se o ně zajímal kontroverzní miliardář Peter Thiel a metoda patří samozřejmě i do repertoáru už zmíněného Bryana Johnsona. Johnson nechtěl ponechat nic náhodě, takže krev pro transfúze získával od svého vlastního syna.

Léky proti stárnutí

V Silicon Valley se už dlouho ozývají prohlášení typu: „Odstraníme procesy stárnutí, stejně jako odstraňujeme chyby v počítačovém programu. Smrt přestane být záhadou a stane se z ní vyřešitelný problém.“ Mezi elitou miliardářů je proto standardem investovat do nějaké laboratoře vyvíjející lék proti stárnutí. Zakladatel Googlu Larry Page už v roce 2013 spustil firmu California Life Company, známou jako Calico Labs. Ta má ve spolupráci s biofarmaceutickou firmou AbbVie vyvíjet širokou škálu terapií vedoucích k prodloužení života. Šéf OpenAI Sam Altman investoval 180 milionů dolarů do startupu Retro Biosciences, který má vyvíjet metodu prodloužení aktivního života o minimálně deset let.

Zakladatel kryptoměny ethereum Vitalik Buterin investoval stamiliony do firmy Methuselah Foundation, která slibuje vyřešit problém stárnutí v příštích 20 letech. Startup Altos Labs údajně podporuje celá řada miliardářů včetně majitele Amazonu Jeffa Bezose a ruského technologického investora Yuri Milnera. Co se za dveřmi laboratoří děje, je těžké říct. Má jít o výzkum různých forem buněčných terapií a nalezení způsobu, jak reprogramovat buněčné procesy od stárnutí směrem k obnově. Ještě více sci-fi zní náplň výzkumu firmy Cambrian Genomics, do které investovali miliardáři jako Timothy Draper nebo Peter Thiel. Firma se zabývá metodou laserového 3D tisku DNA. Její vývojáři tvrdí, že budou schopni v počítači modelovat a následně vytvořit jakoukoliv buněčnou strukturu včetně živých organismů. Startup spustil v roce 2013 Austen Heinz s cílem „demokratizovat proces stvoření“. V roce 2015 spáchal za nejasných okolností sebevraždu.

Digitální život

Většina miliardářů se zaměřuje na údržbu svého současného těla. Existují ale i firmy, které chtějí lidské vědomí od smrtelného těla osvobodit. Jedním z nich je startup Nectome, který nabízí zajímavou proceduru – nejprve člověka napumpuje koktejlem chemikálií, pak mu zmrazí mozek a uchová ho po neomezeně dlouhou dobu ve stavu odpovídajícím aktivnímu životu. Obsah mozku (kde se podle Nectome má skrývat lidské vědomí) bude převeden do digitální podoby a uchován v cloudu.

Netcome není ve snaze dosáhnout digitální nesmrtelnosti sám. Konkuruje mu například firma Terasem Movement Foundation, která slibuje nahrát lidské vědomí do podoby „mindwaru“ a ten pak uložit do „nanotechnologického těla“. Zajímavá je i Iniciativa 2045 ruského miliardáře Dmitrije Itskova. Jak napovídá jméno, společnost slibuje do roku 2045 vyvinout umělé tělo ovládané vědomím uloženým v digitální podobě. Tělo si budete moct vybrat podle uvážení, Itskov uvažuje o robotických avatarech nebo o 3D holografických projekcích.

Všechno dohromady

Jméno Bryan Johnson už zde zaznělo několikrát a není to vůbec náhoda. Johnson je sedmačtyřicetiletý podnikatel a investor, který vydělal stamiliony, když v roce 2013 prodal PayPalu svou firmu Braintree. Poté se oddal hledání způsobu, jak si prodloužit život. Jeho Project Blueprint kombinuje všechny už zmíněné metody. Johnson dodržuje striktní denní režim – vstává v půl páté ráno, dlouhé hodiny cvičí, medituje, věnuje se otužovacím a očistným kúrám. Spát chodí po osmé večerní do kapsle, kde je vystaven záření přesně určených frekvencí.

Dietu má založenou na omezeném kalorickém přísunu a přísně kontrolovaných ingrediencích (v podstatě je vegan). K ní spolyká každý den 111 různých medikamentů a výživových doplňků. Přes den si nasazuje helmu vydávající červené světlo a v noci nosí na penisu navlečený monitor erekcí. Podle jeho tvrzení mu režim ubral minimálně 15 let. Reportérka časopisu TIME Charlotte Alter, která strávila několik dní v Johnsonově domově-laboratoři, ho popisuje jako „muže s tělem osmnáctiletého mladíka a s tváří muže, který utrácí miliony, protože chce být osmnáctiletým mladíkem“.