10 nových volebních proher ČSSD aneb Blouznění socialistů, jak se odrážejí ode dna | Reflex.cz
nahoru

10 nových volebních proher ČSSD aneb Blouznění socialistů, jak se odrážejí ode dna

Viliam Buchert8. října 2018 • 11:20
Jan Hamáček čeká na výsledky ve volebním štábu - 6.10.2018
Jan Hamáček čeká na výsledky ve volebním štábu - 6.10.2018
• foto: 
ČTK

Předseda sociální demokracie Jan Hamáček v sobotu tvrdil: „Nebaví mě poslouchat, že ČSSD prohrála a pořád někomu ustupuje. Neprohráli jsme, a ve vládě jsme naopak dokázali, že dokážeme k ústupkům přimět ostatní. Odrazili jsme se ode dna, a v krajských volbách 2020 se vrátíme s plnou parádou. Dokážeme to!“ Jistěže, šéf ČSSD musí svůj zdecimovaný lid burcovat, ale socialisté v pátek a v sobotu opět prohráli na celé čáře. Podívejme se na jejich 10 velkých porážek v komunálních a senátních volbách.

1. V roce 2010 bylo zvoleno v komunálních volbách za ČSSD do všech druhů zastupitelstev 4584 lidí. O čtyři roky později 3773 osob a teď pouhých 1882. To je mimořádně dramatický propad.

2. Letos v 27 obvodech Senátu, do kterých se volilo, obhajovala sociální demokracie 13 postů. Do druhé kola ale postoupilo jen 5 jejich kandidátek a kandidátů. Vítězem pak bude podle všeho z ČSSD Petr Vícha v obvodu Karviná. Další čtyři socialisté, Božena Sekaninová (Prostějov), Milada Emmerová (Rokycany), Jan Látka (Domažlice) a Pavel Havíř (Svitavy), to budou mít těžké a celkový zisk bude nejvíce 2-3 mandáty. Což je další obrovský neúspěch a ČSSD zřejmě v důsledku toho přijde o křeslo předsedy horní komory, kterým je Milan Štěch.

Politolog Balík: Hliněné nohy ANO, nezničená ČSSD a comeback ODS
STANISLAV BALÍK 7. října 2018 • 08:43

Politolog Balík: Hliněné nohy ANO, nezničená ČSSD a comeback ODS

3. Sociální demokracie skončila s naprosto tragickým výsledkem 2,87 procenta v hlavním městě Praze a do zastupitelstva metropole se nedostala. Je to vůbec poprvé od roku 1990 a je to kolosální problém. Letité kmotrovské praktiky ČSSD v metropoli se pořád projevují.

4. Pokud jde o krajská města, tak ČSSD nebude zastoupena (ani jediným člověkem!) v zastupitelstvech Českých Budějovic, Karlových Varů, Ústí nad Labem, Liberce, Hradce Králové a Zlína. A v jiných krajských městech to byla také slabota se ziskem několika mandátů. Další prohra velikosti potopení Titaniku.

Bohumil Pečinka: Malé ohlédnutí za komunálními volbami v Praze aneb Jsou Pražáci zblblí?

5. V případě větších měst ČSSD zvítězila například v Jindřichově Hradci, Náchodě, Vyškově, Znojmě, Novém Jičíně, Frýdku-Místku a v Karviné. Ale na mnoha místech vůbec nepronikla do zastupitelstev, nebo je výsledek velmi slabý. Oproti minulosti tragédie.

6. Jaroslav Foldyna, místopředseda ČSSD, se v Děčíně nedostal do zastupitelstva a socialisté zde získali jediný mandát. Foldyna se proto rozhodl rezignovat na stranické posty.

Komunální volby
Konečné výsledky voleb v ČR
Obnovit výsledky
SNK-CELK
34 965
56,48 %
NK
6 232
10,07 %
KDU-ČSL
3 231
5,22 %
ODS
2 281
3,68 %
Sečteno 100 %
Účast 47 %

7. V Nové Bystřici „přeskákalo“ v počtu hlasů místopředsedu Jiřího Zimolu hned 5 jeho stranických kolegů. O čem to svědčí? Že ani tomuto vrcholnému představiteli socialistů voliči nevěří.

8. V České Třebové, se sociální demokracie spojila s nestraníky, ale skončila s velkým odstupem třetí. Přitom zde za ní kandidoval hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

9. Na Praze 7 pak zcela zkrachovala kandidatura nového ministra zahraničí za ČSSD Tomáše Petříčka. Jím vedená kandidátka dostala ubohých 1,87 procenta hlasů.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme
Miroslav Cvrček 7. října 2018 • 00:35

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme

10. Bizarností pak byla kandidatura Milana Chovance, který byl do letošního února dokonce pověřeným předsedou ČSSD. V Plzni kandidoval ze 43. místa a moc křížků mu jeho spolustraníci nedali. Nechtějí ho.

Sociální demokracie, strana, která z těch současných nejdéle působí na našem politickém poli, je v krizi, která je skutečně nezáviděníhodná. Vlastně jediný trumf, který má v ruce, je účast ve vládě Andreje Babiše. Jenže ten si jako vždy přivlastní všechny úspěchy kabinetu a nezdary hodí na koaličního partnera. Jak se chce za této situace ČSSD odrážet ode dna, není vůbec jasné. A podle všeho to nikdo neví ani ve vedení strany.

V Praze vzniká nová koalice „Nejsme jako my“, z velké části byla součástí té staré
Jak se po volbách změní složení Senátu? ČSSD může přijít o polovinu klubu, nejsilnější…
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhly v Česku volby do Evropského parlamentu. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci mohli ovlivnit volby v Česku? A jak volby 2019 dopadly? Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Smrtící korektnost: New York Times končí s karikaturami. Reflex nikdy!
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Andrej Babiš vítězí. Zatím... Kdo ale stojí proti babišismu?
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

PREMIUM X Novináři se začali bát!
11. června 2019 • 14:17

Novináři se začali bát!


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější