nahoru

Neprošustrujme šanci danou volbami! Klub na obranu demokracie vyzývá k využítí všech možností dle ústavy

Bohumil Doležal 15. října 2021 • 17:00
Bohumil Doležal
Bohumil Doležal
• foto: 
Nguyen Phuong Thao

Klub na obranu demokracie považuje současnou politickou situaci za kritickou zejména proto, že není vůbec jasné, zda a do jaké míry je prezident republiky schopen vykonávat svůj úřad. Může se velmi snadno stát, že o to, čeho jsme nabyli ve volbách, svou liknavostí přijdeme. Proto se klub obrací na Senát PČR a demokratické strany, které budou mít většinu v nově zvolené Poslanecké sněmovně, aby účinně pracovaly na tom, co jim umožňuje článek 66 Ústavy ČR. A prosí občany, kteří s ním v této věci souhlasí, aby se k výzvě připojili. Její text a odkaz na podpisový formulář najdete níže, o stavu podpisů bude KOD průběžně informovat.

Výzva Klubu na obranu demokracie Senátu a demokratickým stranám, které zasednou v nově zvolené Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR

Výsledek voleb do Poslanecké sněmovny PČR otvírá cestu k výrazné politické změně. Po dlouhých osmi letech je tu naděje, že vláda přejde do rukou demokratické opozice.

V následujících dnech a týdnech má z ústavy významnou úlohu prezident republiky. Nejde teď o to, že byl významným představitelem toho, co tu vládlo v letech 2013–2021, své kompetence nabyl demokratickou cestou. A nejde o jeho chorobopis, to je jeho soukromá záležitost.

Jde jen o jednu jedinou základní věc: zda teď může, či nemůže, řečeno slovy článku 66 Ústavy ČR, „svůj úřad ze závažných důvodů vykonávat“. Na základě událostí posledních měsíců, týdnů a dnů máme o tom vážné pochybnosti. Kompetentní rozhodnout je ovšem Poslanecká sněmovna a Senát PČR.

Žádáme proto Senát a demokratické strany, které zasednou v nově zvolené Poslanecké sněmovně, aby v této věci neprodleně jednaly. A prosíme naše spoluobčany a nezávislé iniciativy, aby nás v naší výzvě podpořili.

Otázka zní: podaří se uskutečnit a využít to, co přinesly říjnové volby? Nebo to prošustrujeme?

Prosíme ty, co s námi souhlasí, aby připojili svůj podpis zde >>>

V Praze, 15. října 2021

Výbor Klubu na obranu demokracie: Bohumil Doležal, Vojtěch Kučera, Miroslav Fleischman, Jan Scheinost
Volby 2021

 

Volební programy Glosář Bohumila Doležala

Výsledky voleb

Kompletní přehled k parlamentním volbám 2021. Přinášíme aktuální informace o politických stranách, rady jak si zařídit voličský průkaz, jak se stát členem volební komise. Může vás zajímat také přehled budoucích voleb

 

 

 

 

 

 


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.