nahoru

V éře dluhového blahobytu: Premiér Babiš zná jen jeden nástroj politiky – sociální korupci

Bohumil Pečinka 18. září 2021 • 07:00
Stejně jako Gustáv Husák (na snímku) i Babiš odpolitizoval část společnosti ve stylu: příliš se nedívejte, co děláme my nahoře, a za odměnu vám něco přerozdělíme
Stejně jako Gustáv Husák (na snímku) i Babiš odpolitizoval část společnosti ve stylu: příliš se nedívejte, co děláme my nahoře, a za odměnu vám něco přerozdělíme
• foto: 
fotomontáž Jan Ignác Říha

Je to podivná volební kampaň. Jako by ji vedl jeden člověk a jedno hnutí a všichni ostatní se mu přizpůsobují. Jsme svědky volebního souboje na zapřenou, kde se hlavní témata vytrácejí, nikdo o nich jakoby nekomunikuje a nepřipomíná je. Přitom je o co bojovat.

Naznačme si několik silných předvolebních témat, která by měla tvořit jádro kampaně všech politických stran.

  • V plném proudu je největší zdražování za posledních třináct let a růst inflace, který minulý pátek překvapil i Českou národní banku. Podstatnou měrou se o to zasloužilo přespřílišné covidové zadlužování.
  • Exministr Prymula prohlašuje, že kvůli špatné organizaci covidu zemřelo v Česku zbytečně o 15 tisíc lidí víc, než muselo. Všechny tyto věci přitom osobně řídil český premiér.
  • Andrej Babiš v Bruselu opakovaně schválil Nový zelený úděl, podle něhož se od roku 2035 nebudou prodávat klasická auta. V reakci na to jejich cena roste už nyní.
  • Raketově vzrůstají ceny bytů a vládě se léta opakovaně nedaří zprůchodnit stavební řízení.
  • Vláda v zákulisí jedná o dalších covidových zákazech, přestože je očkováno 56 procent lidí a země, jako je Británie nebo Dánsko, přistupují k této věci střízlivě. Navíc premiérovi se nedaří přimět k očkování 400 tisíc rizikových lidí nad 65 let, tvořících hlavní část jeho volebního elektorátu. Právě tito lidé se mohou stát důvodem dalších lockdownů.
  • V Olomouckém kraji opět kandiduje pravá ruka českého premiéra – Jaroslav Faltýnek, jenž prošel sérií velkých skandálů, takže ho jako lídra odmítla i sama krajská vysočinská organizace hnutí ANO.

Tak, a teď si představte, že by těchto šest témat nebylo spojeno s Andrejem Babišem, který je už osm let u moci, ale s koalicemi SPOLU a Piráti/STAN. Dovedete si představit, jak by si Babiš po osmi letech v opozici pomyslnou pětikoalici vychutnal? Jak by je v Čau, lidi, televizích, novinách, rádiích, ale i na ulicích v průběhu volební kampaně mučil, škvařil, pekl, smažil a dusil? Děje se mu něco podobného ze strany opozice dnešní? To je jeden z důvodů, proč má Andrej Babiš tak velkou šanci opět vyhrát volby.

 

Dokud to půjde

Dalším důvodem dnešní zvláštní předvolební situace je, že volby se odehrávají v atmosféře dluhového blahobytu. Premiér Babiš využil epidemie covidu k nevídanému zadlužení České republiky. Pro představu. Státní dluh v poměru k hrubému domácímu produktu (HDP) byl v roce 2019 kolem třiceti procent. Následující rok už 44 procent a do dvou let se zřejmě přehoupne přes padesát procent. To se rovná zadlužení v době válečné ekonomiky.

Premium

Přečtěte si pokračování článku s předplatným Premium

Získejte neomezený přístup již od 49 Kč měsíčněVolby 2021

 

Volební programy Glosář Bohumila Doležala

Výsledky voleb

Kompletní přehled k parlamentním volbám 2021. Přinášíme aktuální informace o politických stranách, rady jak si zařídit voličský průkaz, jak se stát členem volební komise. Může vás zajímat také přehled budoucích voleb

 

 

 

 

 

 


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.