nahoru
Premium Komentáře

Volby rozhodne naštvaný střed: Vrátí se názorově nevyhranění voliči ke koalici Pir/STAN?

Petr Sokol 10. září 2021 • 18:10
Hodí to nerozhodnutí spíš Pirátům se Starosty, anebo Babišovi?
Hodí to nerozhodnutí spíš Pirátům se Starosty, anebo Babišovi?
• foto: 
Jakub Stadler / Mafra / Profimedia

Nadcházející volby rozhodne malá skupina voličů, která leží mezi oběma hlavními bloky – populistickým a opozičním.

V posledním týdnu mobilizují své voliče současné provládní i opoziční strany. Tím klíčovým bojištěm se však stane voličský prostor, jemuž se tradičně říkalo politický střed. Tam se nacházejí méně názorově vyhranění, kteří přebíhají mezi různými stranami.

Historicky byla do politického středu řazena hlavně KDU-ČSL, jež měla být subjektem na půl cesty mezi dřívějšími hegemony české politiky – sociálními demokraty a ODS. Středová pozice lidovců ovšem vyplývala spíše z toho, že jejich strana byla schopná uzavírat koalice s jednou i druhou velkou stranou. Naopak lidovečtí voliči se vždy velmi silně rekrutovali ze skupiny praktikujících katolíků, jež byla spíše uzavřeným voličským světem než přestupní stanicí mezi pravicí a levicí.

Když ještě existovaly dvě velké, dominantní strany, byl typickým voličem politického středu „přelétavec“, který podle vládního výkonu, či naopak nevýkonu měnil volbu ČSSD za ODS a zpátky.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.Volby 2022

Voličský průkaz Volební komise Pravomoci Senátu Historie Senátu Jak se volí do Senátu Jak se volí v komunálních volbách Volba starosty

V roce 2022 nás čekají komunální volby a volby do Senátu. Přinášíme volební zpravodajství, informace o kandidátech, výsledcích voleb, zajímavosti a užitečné rady. Začátkem roku 2023 nás pak čekají prezidentské volby

 

 

 

 

 

 


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.