Senátní volby | Buldozer Džordžíno se vrátil v plné parádě aneb Proč si zasloužíme Paroubkův tajný deníček | Reflex.cz
nahoru

Buldozer Džordžíno se vrátil v plné parádě aneb Proč si zasloužíme Paroubkův tajný deníček

Petr Holec, info.cz29. srpna 2018 • 11:30
Jiří Paroubek
Jiří Paroubek
• foto: 
Michal Ružička / Mafra / Profimedia

Bývalý premiér a šéf ČSSD Jiří Paroubek se nám vrací jak bumerang. Vždycky už se zdá, že nadobro zmizel, on se ale znovu vynoří. Teď se velký bavič objevil opět v plné parádě, jak jsme ho znali v jeho pozdním období. V Ostravě urputně kandiduje do Senátu, v Praze na něj exmanželka Petra žaluje nelegální milionové příjmy a ve vazbě sedí jeho někdejší ústecký velrybář Tomáš Horáček. Kdo z nás to má?

Je to připomínka zlaté éry velkého Džordžína Paroubka a vlastně i vysvětlení dnešní politické situace. Stamiliony tehdy tekly do volební kampaně stejně velkoryse jako laciné pivo na předvolebních mítincích, manželka Petra nakupovala na Oxford Street a Horáček lovil pro Paroubkova ústeckého kmotra Petra Bendu nejen černé partajní duše. A křty expremiérových knih, co samozřejmě nikdo nekupoval, přesto ale byly bestsellery, následovaly i konflikty, které končily vraždou.

Jak dopadne 20 nejzajímavějších kandidátů a kandidátek ve volbách do Senátu

Paroubek tehdy rád chodil v růžovém a růžové politické období to fakt bylo. A vlastně nikdy neskončilo. Benda teď znovu financuje jeho volební kampaň v Ostravě a expremiér se stále neúspěšně dobývá do ČSSD, ze které odešel po fiasku ve volbách v roce 2010. Ty započaly pád dvou velkých politických stran, jež se dvacet let střídaly u moci, klidně až na 7 procent – a taky raketový nástup nových politických hnutí. A právě velké trio Paroubek, Paroubková a Horáček nejlíp ukazuje, proč.

Byl to totálně zdegenerovaný systém na těžbu veřejných peněz, v němž Paroubkův pouliční třídní boj a 13. důchody hrály jen stafáž. Horáčka si pamatuju z let 2008-10, tedy vrcholu Paroubkovy politické dekadence. Byl to mladík s tváří děčínského podvodníčka a i on rád chodil v růžovém, uměl se inspirovat. A hlavně Paroubkovi coby Bendův pěšák bačoval Ústecký kraj, odkud Džordžíno kandidoval do sněmovny. Pár černých duší tady a tamhle; pár pouličních rváčů-provokatérů na mítinky politické konkurence. Odměna? Jízda limuzínou a mejdan.

Karel Steigerwald: Estébáka ne! Babiš na pietní akci k srpnu 1968 nepatří

Blízko měl Horáček i k „paní Petře“, jak se Paroubkově exmanželce tehdy říkalo. Přitom vždycky vypadal, že je jeho osobním maximem prodat někomu dacii s přetočeným tachometrem, míval kolem sebe levou auru severočeského autobazaru. Nakonec prodal auta i policii. A vidíte: po deseti letech teď sedí ve vazbě kvůli vysávání stamilionů z nemocnic a sociální sféry. Když jsem ho v televizi po čase viděl v obleku, nemohl jsem uvěřit, že je to fakt on. Vymakal se!

Pracovala na něm Národní centrála proti organizovanému zločinu a dokonce i BIS. „Tam, kde jiní cifry požadovaného úplatku píšou na magnetické mazací tabulky a stiskem knoflíku je hned mažou, Horáček požadavky rozesílal mailem dvaceti lidem a ještě je pak obvolával, zda s nabídkou souhlasí,“ popsala Horáčkovy metody jedna z vlivných postav českého zdravotnického byznysu. Aspoň že mu zůstala ta severočeská bezprostřednost.

Mlčeti práva, mluviti naftu: Saúdská Arábie se díky ropě stala nedotknutelným královstvím

Horáček dokonce přežil oba své politické kmotry. Zatímco Paroubek s Bendou po odchodu z ČSSD jen příštipkařili a se svou partou LEV21 dělali hrdé volební výsledky začínající nulou, Horáček naopak stále rostl. Hlavy velkých veřejných nemocnic začaly padat až letos. Což i vysvětluje, proč ANO stále suverénně vyhrává volby a třetí a čtvrtí končí protestní Piráti a Tomio Okamura, který je paradoxně nejotrlejší těžař veřejných peněz za volební mandáty.

Celý systém částečně přežil i své otce-zakladatele včetně Paroubka. Snad proto se tak zoufale zkouší vrátit do politiky. A že je to pořád on, starý dobrý Džordžíno. Před časem se chvástal, kolik milionů vydělává na komoditách, byl z něj najednou velký byznysmen. Teď kvůli soudu s exmanželkou tvrdí, že nevydělává skoro nic. Baví nás dál. A mohl by ještě víc. Jeho exmanželka tvrdí, že v jejich řeckém domě našla Paroubkův deník z doby jeho politické éry. Měla by ho vydat, kdysi se ostatně prezentovala i jako vydavatelka. Zasloužíme si ho. Navíc by to konečně byla Paroubkova knížka, co fakt stojí za přečtení.

Další komentáře Petra Holce si přečtěte na webu Info.cz >>>

Vladimír Pikora: Babišova EET se neosvědčila. Jak je to možné?
VLADIMÍR PIKORA 23. srpna 2018 • 10:51

Vladimír Pikora: Babišova EET se neosvědčila. Jak je to možné?

Doktorka Bradáčová, Kajínek a Buddha aneb Příští hlavou státu by měla být žena!

Petr Holec, info.czVolby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhly v Česku volby do Evropského parlamentu. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci mohli ovlivnit volby v Česku? A jak volby 2019 dopadly? Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Karel Zich: Český Elvis Presley, jehož zářnou kariéru předčasně ukončila smrt
PREMIUM X Situace Andreje Babiše: Co může premiér ve svém trestním stíhání použít jako záchrannou brzdu
PREMIUM X Zelený Raoul: Zeman zničil Nečase, Sobotku, Hamáčka... Teď je na řadě kůrovec!
PREMIUM X JXD: Tachyonová komora funguje! Kouřím o cigaretu méně!
PREMIUM X Jako kůl v plotě: Vystoupení, které vstoupilo do dějin české politiky. Znamenalo začátek konce komunismu

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější