Je Okamurova SPD extrémní pravice? A je to vůbec pravice? | Reflex.cz
nahoru

Je Okamurova SPD extrémní pravice? A je to vůbec pravice?

Petr Kolman29. listopadu 2017 • 13:50
Tomio Okamura
Tomio Okamura
• foto: 
fotomontáž Jan Ignác Říha

Často narážím na informaci, že Okamurovo hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) bývá označováno za pravicové, nebo dokonce extrémně (nebo krajně) pravicové. Myslím, že jde o klišé, které nemá s realitou příliš mnoho společného. Ergo kladívko jako celá řada jiných věcí z českých a moravských médií.

Dobří lidé, návrh zrušit daň z přidané hodnoty na léky, a dokonce navrhovat zrušit stejnou daň i na pivo zní sice sexy. Pravda, pro většinu okamurovců je pivo určitě i lék, ale s odpovědnou pravicovou politikou to moc společného nemá.

Pokud v návrhu na snižování daní najdeme alespoň zrníčko pravicovosti, pro pět ran do učebnice politologie, co je (krajně) pravicového například na návrhu SPD ohledně odvolatelnosti politiků a soudců? Vždyť to je programový bod jak od trockistů.

A dále pak zlatý hřeb programu SPD referenda – takřka ke všemu. Pakliže pokládáme referendum za pravicovou, či dokonce konzervativní hodnotu, pak můžeme Coca-Colu pokládat za nejlepší druh vodky.

A další programová kometa Okamury – zestátnění exekutorů. To snad nemůže považovat za pravicový bod ani rozumnější středoškolák.

Lídr Starostů Farský: Stropnický premiérem! Vláda by byla do týdne, Babiš a Okamura ale…

Odvolatelnost politiků, omezený časový mandát soudců, zestátnění exekutorů anebo referenda v míře větší než velké, něco takového snad skutečně pravicová strana nikdy nemůže slíbit.

Další důkaz o levicovosti SPD je její elektorát. Ne nadarmo a určitě ne zcela náhodně SPD přebrala značnou část voličů levicovým stranám – ČSSD a KSČM.

Bývalí voliči těchto (letos i hnutím Okamury poražených) levicových stran správně porozuměli, že od okamurovců jim žádné pravicové ideje nehrozí, a proto je s radostí volili, i když leckteří mediální politologové a komentátoři vytrvale SPD řadili ke krajní pravici.

Dukův dopis pro Okamuru: Jsou křesťané opravdu fašisté?
Jiří X. Doležal 14. listopadu 2017 • 20:06

Dukův dopis pro Okamuru: Jsou křesťané opravdu fašisté?

Ale možná jen platí odvěká poučka, že politické spektrum je vlastně kruh, a ne přímka, takže z extrémní pravice je to jen kousek na krajní levici!

Závěrečná tečka

Mám za to, že Okamurovu SPD nemožno relevantně zařadit nejen ke krajní pravici, ale nemožno ji přiřadit ani k pravici jako takové. De facto to není ani levice, je to propracovaný populismus jako z čítanky.

Ostatně i na půdorysu právě dovyprávěného příběhu vidíme, jak se dnes dělení na pravici a levici stává čím dál tím méně důležitým a potřebným.

A co vy, vážení čtenáři, pokládáte SPD za pravicovou, či dokonce krajně pravicovou partaj? A je pro vás v dnešní době ještě dělení na pravici a levici důležité? Napište nám o tom, prosím, do komentářů.

Autor je právník a publicista

Proč je obecné referendum nevhodné k řízení Česka?
Jiří X. Doležal 26. října 2017 • 20:21

Proč je obecné referendum nevhodné k řízení Česka?

Tomio Okamura: Z propadliště dějin do parlamentu
Lukáš Lhoťan 25. října 2017 • 13:30

Tomio Okamura: Z propadliště dějin do parlamentu

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

O ekonomických dopadech voleb čtěte na E15.cz
Prezidentské volby v USA

Kandidáti Volby online Donald Trump Elizabeth Warrenová Joe Biden

Americké prezidentské volby budou probíhat po většinu roku 2020 a vyvrcholí 3. listopadu 2020. Volby už v únoru začínají primárkami. Přes špatný mediální obraz existují důvody, proč Donald Trump může znovu vyhrát. Ovšem uniklé průzkumy naznačují, že to bude mít těžké.

Reflex.cz mapuje volby po celém světě. Podívejte se na volební speciál.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Karel Steigerwald: Fámy, které cloumají státem, jsou nejriskantnějším nástrojem politiky
PREMIUM X Diskriminace mužů-účetních: Česká veřejná správa povýšila formalismus na kafkovský piedestal
PREMIUM X Bouřlivý říjen 1918: Jak vzniklo Německé Rakousko a málem nevzniklo Československo
PREMIUM X Jaroslav Lobkowicz: Monarchie? Raději bych zůstal u prezidenta a republiky...
PREMIUM X První scéna? Ano, ale jen tu a tam, tvrdí autor seriálu o Národním divadle Aleš Kisil

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější