nahoru

Loupeživí Piráti okradli Zelené: Může být i pirát gay? A jak volily kyberfeministky?

Petr Kolman24. října 2017 • 10:00
Piráti v sobotu slavili vstup do Sněmovny a třetí nejvyšší počet mandátů
Piráti v sobotu slavili vstup do Sněmovny a třetí nejvyšší počet mandátů
• foto: 
Martin Přibyl CNC / Paparazzi

Je po volbách. Někdo jásá, jiný pláče. V českých médiích se mimo jiné též řeší obrovský neúspěch Zelených (1,46 %) a naopak relativně nečekaný úspěch protestní strany Pirátů (10,79 %.). Piráti a SZ, jak známo, míří na hodně obdobné voliče. Letos Piráti Zelené rozsekali takříkajíc na cimpr campr.

Pokud by se (kdysi dokonce vládní) Zelení zeptali, kde jsou jejich bývalí voliči, člověk nemusí být zrovna politolog, aby jim správně odpověděl – většina je jich u Pirátů z české kotliny. Pochybuji, že by ex zelení voliči a voličky hlasovali pro Babišovce či dokonce Okamurovo politické hnutí ve větším než homeopatickém množství.

Osobně mi nepřijde program SZ nijak méně propracovaný než ten pirátský, nicméně veličenstvo volič svobodně rozhodlo úplně jinak. To nemožno nijak intenzivněji rozporovat, nicméně napadá mě pro dnešní Zelené elegantní řešení, poslouchejte:

Lidé obecně a logicky nemají rádi zloděje. Když jim někdo ukradne auto, telefon či kolo, s gustem nadávají na vládu, policii i soudy, jak je něco takového vůbec možné.

Ivan Bartoš: Nejsme teď mistři světa, pokoru si musíme zachovat
Oliver Adámek 23. října 2017 • 12:55

Ivan Bartoš: Nejsme teď mistři světa, pokoru si musíme zachovat

Avšak romantizovaní lupiči, tedy Piráti, skoro 11 procentům českých a moravských voličů, Bůh (pardon, Jack Sparrow) ví proč, imponují. Když se „ukradne“ duševní vlastnictví, bolí to méně, než když vám ukradnou kolo nebo dokonce kolotoč.

V nadsázce můžeme říci, že pro Zelené se nabízí SMART řešení: co kdyby ukradli program Pirátům.

Coming out Matěje Stropnického

Když už výjimečně komentuji Zelené, nemohu se nezastavit u pro některé „skandální“ události, že předseda Zelených Matěj Stropnický udělal tzv. coming out. Vyjádřeno po lopatě – veřejně přiznal, že je gay.

Instruktážní video o Pirátech: Divoká levičácká banda, která chce vystoupit z NATO a…

Myslím, že šlo o sympatické liberální gesto, které nás krapet posouvá do svobodomyslné západní Evropy, v ruské politice si ho asi představit nemůžeme. Nicméně mám za to, že i když ho Matěj Stropnický učinil možná trochu vykutáleně těsně před volbami, vliv citovaného coming outu na chování voličů byl dle mého názoru zcela nepatrný. Díky němu SZ žádné voliče neztratila, ale ani nezískala. Jde jen o moji domněnku, relevantní výzkum na toto téma neexistuje.

Nicméně možná někdo ze studentů v budoucnu zpracuje bakalářskou či magisterskou práci na téma „Vliv coming outu na (ne)úspěch ve volbách v ČR “, samozřejmě členěno dle jednotlivých typů voleb a jednotlivých volebních krajů. Nota bene když může existovat diplomka např. na téma „Figura kyborga v diskurzu kyberfeminismu“, tak i výše zmíněné téma přiláká někoho k odbornému zpracování.

Pravda o Švejnarovi a Babišovi: Tito dva se scházejí už dlouho, pokud to média…
A čí je teda ta ODS? Fialova, nebo Klausova?
Miroslav Cvrček 23. října 2017 • 16:15

A čí je teda ta ODS? Fialova, nebo Klausova?

Konečné výsledky voleb v ČR

Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00 %
Účast: 60.84 %
29.64 %
ANO
11.32 %
ODS
10.79 %
Piráti
10.64 %
SPD
7.76 %
KSČM
7.27 %
ČSSD

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

O ekonomických dopadech voleb čtěte na E15.cz
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,590
22,520
29,890
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější