Burani v televizi aneb Krize demokracie a striptérka Regina | Reflex.cz
nahoru

Burani v televizi aneb Krize demokracie a striptérka Regina

Jiří X. Doležal11. května 2017 • 14:30
Ilustrační snímek: Pamatujete na hvězdu reality show striptérku Reginu?
Ilustrační snímek: Pamatujete na hvězdu reality show striptérku Reginu?
• foto: 
FTV Prima

Všichni se shodnou, že současná krize demokracie je vyvolaná především selháním elit. Na místa politických elit se dostali nestoudní chlapi, sprosťáci, hrubiáni a lháři, kterým to sprosťáctví národ žere a za jejich čuňárny jim tleská. Podíl na tomto stavu má fenomén reality show.

Ještě před dvaceti lety „ukazovali v televizi“ lidi, kteří prošli nějakým sítem, nějakou zátěží a předvedli nějaký výkon. Jinak se „do televize“ běžný člověk nedostal. To, co je v televizi, obrovsky ovlivňuje masy. Když je někdo na obrazovce, stává se z něj rázem opinion leader, podle něhož si formují postoje diváci — často statisíce diváků. A dlouhá desetiletí od rozšíření televize byl systém nastaven tak, že „v televizi“ dostávaly prostor v podstatě jen elity. A to i ve vysílání popkultury — populární zpěvák nejlidovějšího vkusu má alespoň elementární proškolení, co říkat a jak reagovat, jeho manažer ho nenechá plácat do televize úplné kraviny.

Přes dvacet tisíc lidí demonstrovalo v Praze proti Babišovi a Zemanovi:

Demonstrace PROČ? PROTO! na Václavském náměstíVIDEO Martin Bartkovský

Takže se ještě donedávna — i přes televizní obrazovku — stávaly pozitivní identifikační modely, vzory či lídry veřejného mínění lidé, u nichž bylo nějak ošetřeno, aby nevykládali úplné nesmysly. Pokud se na obrazovce objevil nějaký sociopat — dejme tomu Katka nebo René od dokumentaristky Třeštíkové —, byl jasně prezentován v roli zkrachovalce a bylo jasné, že se opinion leadrem stát nemůže.

Pak ale nastala epocha reality show — svým dílem jsem k tomu přispěl projektem nekoukat.cz, kdy jsem měsíc žil pod dozorem on-line připojené kamery, i já —, kdy se na obrazovku může dostat doslova každý. Pokud je dostatečně bizarní, pokud zajistí dostatečnou sledovanost, je v televizi — a bez toho, aby mu někdo vysvětlil, co si má myslet, když on sám v oboru myšlení příliš nevyniká. Ikonickou postavou tohoto trendu se stala striptérka Regina z jedné z prvních českých televizních reality shows.

Neboť tvůrci pořadu předpokládali, že obsazení takového člena do týmu reality show přinese řadu zcela neočekávaných a neočekávatelných situací, které diváky pobaví a zvýší sledovanost. Takže Reginu poslali na obrazovku, aniž by se znervózňovali myšlenkou, že z ní tím udělají pozitivní identifikační model, vzor. Proto se na nějakou dobu vzorem, s nímž se chtějí ztotožnit, stala pro méně inteligentní mladé lidi striptérka Regina.

To, co Regina řekla, byla pravda, to, co dělala, bylo moudré a to, co si myslela, si po ní myslely možná desítky, ale také možná stovky tisíc méně inteligentních spoluobčanů. Přitom teze, že děvče živící se tancem u tyče má určovat postoje národa, je opravdu neudržitelná.

Vše o parlamentních volbách 2017 na Reflex.cz >>>

Za dvacet let éry reality shows se stalo normou, že opinion leadrem se stává kdokoliv, kdo je v televizi. Kterýkoliv buran, hlupák a nevychovanec. A pro takto zpracovaný národ je pak zcela normální, když Zeman mluví o k***ách, Babiš posílá členy vlády do p**i a i slušný Sobotka ojebuje. Nechali jsme zapomenout na pozitivní vzory a na jejich místo jsme dali společnici Reginu. Zeman, Babiš a jejich politická kultura jsou toho zákonitým následkem.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

O ekonomických dopadech voleb čtěte na E15.cz
Prezidentské volby v USA

Kandidáti Volby online Donald Trump Elizabeth Warrenová Joe Biden Bernie Sanders Kamala Harrisová

Americké prezidentské volby budou probíhat po většinu roku 2020 a vyvrcholí 3. listopadu 2020. Volby už v únoru začínají primárkami. Přes špatný mediální obraz existují důvody, proč Donald Trump může znovu vyhrát. Ovšem uniklé průzkumy naznačují, že to bude mít těžké.

Reflex.cz mapuje volby po celém světě. Podívejte se na volební speciál.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější