Babiš a jeho novináři: Démon odposlechů požírá ty, kteří ho vypustili | Reflex.cz
nahoru

Babiš a jeho novináři: Démon odposlechů požírá ty, kteří ho vypustili

Bohumil Pečinka4. května 2017 • 16:45
Andrej Babiš - ilustrační snímek.
Andrej Babiš - ilustrační snímek.
• foto: 
Petr Hloušek / Právo / Profimedia

V politice přituhuje, a proto se do éteru dostaly nahrávky Andreje Babiše a jeho dvou novinářů z MF Dnes na špinavou práci. Babiš se od toho distancuje, velká část novinářů tyto postupy kritizuje a někteří zaměstnanci vydavatelství Mafra chtějí dokonce dát výpověď. Bylo by dobré k tomu říct několik věcí.

V Reflexu jsme vždycky vystupovali proti zásahům do soukromí a účelově využívaným přepisům odposlechů. Byla to naopak celá léta MF Dnes, která se tímto směrem profilovala. V éře Sabiny Slonkové (a tedy i Andreje Babiše) za to dokonce dostala Anticenu, když zveřejnila soukromé mobilní hovory expremiéra Nečase s jeho dnešní manželkou. Tyto postupy se dnes obrací právě proti tomuto deníku.

1080p 720p 480p 360p 240p
Zaměstanec MF DNES Jan Sůra o tom, proč dal výpověď.VIDEO Martin Bartkovský

Hlavní novinářskou mantrou je, že zveřejňovat odposlechy ano, když je to ve veřejném zájmu. Tenhle pojem je ovšem tak široký, že se tam vejde prakticky všechno. Když MF Dnes zveřejnila tokání Petra Nečase a Jany Nagyové, z něhož se dozvěděla podstatné věci typu intimních přezdívek, dotyční editoři to zdůvodňovali tím, že premiér je veřejná osoba a všechno, co dělá, je veřejné.

Podle této logiky by i dnešní nahrávky Andreje Babiše a jeho dvou novinářů měly mít „veřejnou ochranu“ a jsou tedy v pořádku. Nejsou. Je to stejný zásah do soukromí jako v jiných případech.

Analýza Bohumila Pečinky: Babiš a jeho dobře maskované lži. Takové chování vede k…

Jiné alibi pro zveřejnění odposlechů je, že jde o důkaz, jak Babiš manipuluje částí svých novinářů a používá je jako zbraň. Protiargument: k tomu ovšem nikdo nepotřeboval tyto nahrávky.

V minulých dvou letech jsme v Reflexu obsáhle popisovali pozadí kauzy Čadek alias Česká pošta a kauzy spojené s policejní reorganizací. Titíž lidé, kteří v nelegální nahrávce říkají Babišovi, že se svými kompromitujícími informacemi „vystřelí“ až před volbami, manipulovali už mnoho let předem. Takto jsme o tom psali a žádné nelegálně pořízené nahrávky jsme k tomu nepotřebovali. To, že Babiš zneužívá nejen MF Dnes, ale i LN, bylo jasné už tehdy.

Odposlechy Babiše: Estébácké návyky se panu velkouzenáři vrátily jako bumerang

„Jeho“ novináři nejdříve udělali kriminálníka z ministra vnitra, později z policejního prezidenta. Když následná policejní vyšetřování ukázala na jiné závěry, nebyli se tito lidé ani schopni omluvit nebo přinést čtenářům jinou verzi událostí.

Co říct závěrem? Asi bychom měli s Andrejem Babišem a jeho novináři solidarizovat, že byli obětí nelegálních odposlechů. Rádi to uděláme, když se tito novináři, včetně donedávna i vydavatele Babiše, omluví ministru vnitra a policejnímu prezidentovi za zavádějící informace ve věci Čadek a policejní reorganizace.

Vše o parlamentních volbách 2017 na Reflex.cz >>>

Jinak je k tomu možné říct jedno: kdo s čím zachází, tím také schází. Neznamená to obranu nelegálních odposlechů. Znamená to, že ti, kteří stvořili démona zveřejňování policejních odposlechů, jsou jím dnes sami požíráni.

Sobotkův tah se podobá zatřesení šachovnicí těsně před matem. Remíza by byla vítězstvím
Český Absurdistán: Sobotka léta věděl o Babišových problémech, může si proto za pád své…

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

O ekonomických dopadech voleb čtěte na E15.cz
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,610
22,540
29,780
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější