nahoru

Kontumace, či náhradník? Podívejte se, co se bude dít, když jeden z kandidátů na prezidenta odstoupí

Petr Sokol, Martin Bartkovský 14. ledna 2018 • 09:00
Video se připravuje ...
Co by se stalo, kdyby jeden z finalistů boje o hrad odstoupil před druhým kolem?
• video: 
Martin Bartkovský

Zalekne se Miloš Zeman úspěchu Jiřího Drahoše a případného nárůstu jeho elektorátu o hlasy neúspěšného tria Fischer, Horáček, Hilšer? Nebo to naopak vzdá předčasně bývalý šéf akademie věd? Naše ústava pamatuje i na možnost, že by jeden ze dvou finalistů prezidentské volby odstoupil před druhým kolem. Podívejte se na video!

Co se stane, když některý z postupujících kandidátů odstoupí před druhým kolem? Na tuto otázku odpovídá politolog a komentátor Reflexu Petr Sokol:

Druhé kolo: jediný kandidát

„Pokud některý z kandidátů odstoupí před druhým kolem, tak to neznamená, že zbývající kandidát je automaticky a bez boje zvolen prezidentem. Druhé kolo by se pak konalo mezi postupujícím kandidátem, který neodstoupil, a kandidátem, který skončil v prvním kole třetí. Kdyby i ten odmítl, postupovalo by se postupně ke čtvrtému, pátému atd. Teoreticky by tím ale mohlo dojít až k situaci, kdy pro druhé kolo zbyde jediný kandidát, protože všichni ostatní odstoupí. I potom by se druhé kolo konalo, ale byl by v něm jediný kandidát, kterému by ovšem ke zvolení stačil i jeden jediný, v jeho prospěch odevzdaný hlas.“

A následně dodává: „Pak ještě existuje situace, kdy nově zvolený prezident zemře před složením slibu nebo tento slib nesloží v podobě, jak to předepisuje ústava, pak by se celé volby musely opakovat.“

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

O ekonomických dopadech prezidentských voleb čtěte na E15.cz

Petr Sokol, Martin Bartkovský
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.