nahoru

Prstová přetahovaná nebo šachbox? Zvláštní sporty, o kterých jste možná neslyšeli

Petr Vagner7. listopadu 2019 • 09:50
Sporty, které možná neznáte...
• video: 
Redbull

Lidské pokolení nikdy nepřestane přicházet na nové způsoby, jak se zabavit, jak navzájem jeden druhého přemoci, pokořit, zesměšnit anebo jak si jen tak pro zábavu zvednout adrenalin a protrhnout tím nudu dlouhého dne. Sport je k tomuto účelu výbornou kratochvílí, nicméně praktikovat stále stejné sporty pořád dokola také po čase omrzí. Z toho důvodu často vznikají nové sporty, a protože možnosti se vyčerpávají, musí člověk přicházet se stále větší kreativitou či kombinovat více již existujících sportů do jednoho. Ve videu výše najdete výběr těch sportů, k jejichž výmyslu bylo kreativity nepochybně zapotřebí. A některé z nich mají starší historii, než byste možná čekali.

#5 Člunové derby

Od roku 1981 se v okolí města Renmark v jižní Austrálii jezdí lodičkové závody Riverland Dinghy Derby. Závod držený přes 100 km v jedinečných říčních a potokových systémech australské stepi zahrnuje rychlé tempo, stříkající bláto a soupeření dvoučlenných týmů o první místo v prestižním klání.

#4 Sobí závody

Zkombinujte lyže a pár sobů uhánějících k cílové pásce a máte zaručený recept na úspěch. Na sobí závody sice v Česku asi nenarazíte, ale ve Skandinávii se jedná o kulturní tradici a běžnou věc. Ve Finsku se například pořádají sobí závody již od roku 1932. K úspěchu v závodech prý potřebujete silná stehna, nebát se sobů a splňovat vstupní váhovou podmínku, minimálně 60 kg.

#3 Šachbox

Zajímavý je i šachbox. Slovo vzniklo spojením překladu anglických slov Chess Boxing a sport kombinuje zápas v boxu s turnajem v rapid šachu. Oponenti se utkávají v 11 kolech, z nichž 6 je šachových a 5 boxových, mezi jednotlivými koly jsou minutové přestávky na odpočinek a promyšlení strategie vrhání pěstmi a tahání figurek. Vítězství v šachboxu lze dosáhnout knokautem, rozhodnutím rozhodčího, matem, vypršením časového limitu šachové partie nebo soupeřovou kapitulací.

#2 Nohejbal Foot Volley

Nohejbal samozřejmě v Česku tradici má a je dobře znám, brazilský nohejbal se ovšem hraje přes klasickou vysokou volejbalovou síť a vyžaduje tedy trochu jiný set dovedností. Tato odnož sportu vznikla v brazilském Riu v roce 1965, ale rozšířila se po celém světě. Týmy byly původně pětičlenné, ale počet hráčů postupem času klesal a ustálil se na dvou hráčích v týmu. Vzhledem k tomu, že sport zahrnuje vykopávání nohou vysoko do vzduchu, tak snížení počtu hráčů na hřišti se zdá jako rozumné rozhodnutí.

#1 Prstová přetahovaná

Pravidla k prstové přetahované, německy Fingerhakeln, znějí jasně: dva soupeři sedí na opačných stranách stolu a snaží se oponenta přetáhnout přes stůl na svou stranu. K tahání se používá jen jeden prst a kožené poutko. Krom palce si můžete zvolit, jaký prst chcete, ale upřímně, malíček by nebyl nejšťastnější volbou. Nejčastěji se tedy soupeří ukazováčky či prostředníčky. Oba soupeři mají za zády i svého „chytače“ neboli člověka, který je při pádu ze židle chytí v případě, že prst z poutka vyklouzne. Historický vznik tohoto extrémního sportu není přesně znán, údajně se touto metodou dříve řešily osobní spory v zemích kolem evropských Alp. Dnes se tradičně v Bavorsku a Rakousku pořádají oficiální turnaje v různých váhových a věkových skupinách. Pokud nenávidíte své prsty, doporučujeme tedy výlet na turnaj do německého Bavorska. Příroda je tam také krásná.

Diskuse ke článku