Čím světlejší, tím lepší. Heineken stáhnul rasistickou reklamu na pivo | Reflex.cz
nahoru

Čím světlejší, tím lepší. Heineken stáhnul rasistickou reklamu na pivo

Johana Kudrnová29. března 2018 • 15:10
Čím světlejší, tím lepší. Heineken stáhnul rasistickou reklamu na pivo
• video: 
Heineken

Firma Heineken se po H&M a Dove zařadila mezi společnosti, jež musely kvůli kritice v poslední době stáhnout svoje reklamy. V případě výrobce piva se jedná o reklamu na nízkokalorické pivo s nízkým obsahem alkoholu. Lahev Heinekenu pošle ve videu barman přes pult bílé dívce, přičemž nápoj mine několik černochů. Firma si podle slov svého mluvčího rasistického podtextu nevšimla. Reklamu stáhla.

„Sometimes lighter is better,“ je věta, která se v reklamě objeví a mohla by znamenat i něco jako „někdy je lepší světlejší“. Jeden z prvních, kdo na sociálních sítích upozornil, že reklama není tak úplně košer, byl americký raper Chance the Rapper. Spot označil za nechutně rasistický a dodal, že podezřívá některé společnosti z produkce záměrně kontroverzních reklam, které zhlédne kvůli ohlasu médií více lidí.

Lidé na sociálních sítích reagovali především pobouřeně na vyjádření Heinekenu, který záměr jednoznačně popřel. Mluvčí americké divize médiím vzkázal: „Heineken vyrábí po desetiletí reklamy, které apelují na diverzitu. Snažíme se komunikovat, že na světě existuje více věcí, které nás spojují, než které nás rozdělují.“

Už při odletu jsem věděl, že nebude lehký se vrátit. Jan Tříska se objevil v dojemné…

Nejlepší opice v pralese

Zástupce firmy nakonec dodal, že ačkoliv Heineken trvá na tom, že reklama prostě jen láká zákazníky na nízkokalorické pivo, kritiku si vezmou k srdci a použijí ji, aby se podobným nedorozuměním v budoucnosti vyhnuli.

Obdobnou aféru má za sebou také oděvní společnost H&M, která na začátku roku oblékla černošské modely do mikin s nápisem „nejlepší opice v pralese“. Loni pak kosmetická firma Dove představila reklamu, ve které se černošská modelka stane po použití Dove bílou.

Jak se zelené pivo liší od klasických piv? >>>

Tyhle Vánoce už nezažijete. Podobné reklamy jsou dnes ve většině světa zakázány

Co vzkazuje pivovarník Bernard feministkám, které bojují proti jeho kampani?Klíčová slova: heineken, pivo, reklama, rasismus, alkohol


Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne
PREMIUM X Nejmladší z „chvilkařů“: Kdo je Kryštof Zapletal, jeden z hlavních organizátorů demonstrace na Letné?
PREMIUM X Vztyčení majáku: Památník Tomáše Bati ve Zlíně se znovu probudil k životu
PREMIUM X Nezbytná sada demonstranta: Vyjádřete nesouhlas s Babišem originálními plakáty od Reflexu!

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější