Usmíváte se? Izraelští vědci tvrdí, že kvůli smíchu vypadáte starší. Jaký výraz naopak omlazuje? | Reflex.cz
nahoru

Usmíváte se? Izraelští vědci tvrdí, že kvůli smíchu vypadáte starší. Jaký výraz naopak omlazuje?

Daniel Baret10. května 2018 • 09:20
Úsměv dělá podle izraelských vědců náš obličej starším
Úsměv dělá podle izraelských vědců náš obličej starším
• foto: 
istock.com

Obecná představa většiny veřejnosti i médií je, že když se člověk usmívá, vypadá mladší. Jenže vědci z Ben Gurionovy univerzity v izraelském městě Beerševa zveřejnili studii, jež to popírá. „Výzkum ukázal, že zakořeněný názor, že usměv omlazuje, je absolutně mylnou představou,“ tvrdí odborníci ve studii, kterou zveřejnil v úterý časopis Psychonomic Bulletin & Review.

Jak vlastně izraelští vědci na něco podobného přišli? Provedli dva experimenty, při nichž ukazovali lidem fotografie 35 žen a 35 mužů. Na jedněch fotografiích se lidé usmívali, na dalších měli neutrální tvář. Lidé pak měli odhadnout jejich věk. K překvapení dotazovaní tvrdili, že na fotkách s úsměvem vypadají lidé starší.

Zvláštní bylo, že když výzkumníci lidem následně podrobněji popisovali, co vlastně zkoumají, někteří začali své názory měnit a říkali, že vlastně úsměv omlazuje.

Středoameričtí mravenci mučí své oběti zařízením podobným středověkému skřipci

Překvapený výraz vyhlazuje vrásky

Proto provedli na Ben Gurionově univerzitě ještě jeden průzkum, ale ptali se jiných lidí. Ti hodnotili fotky osob s úsměvem, neutrální tváří a překvapeným obličejem. Opět ale bylo dosaženo stejného výsledku. Tvář s úsměvem byla považována za starší než ta s neutrálním či překvapeným výrazem.

Jak se ukázalo, úsměv dělá na tváři viditelné vrásky kolem očí, zatímco překvapený výraz je naopak vyhlazuje. To mohlo vést k jinému odhadu věku u lidí na představených fotografiích.

Studii si můžete přečíst ZDE

Cyril Höschl: Kdo posoudí, co je pravda a co lež v době postfaktické?
S Putinem na věčné časy. Čím bývalý agent KGB Rusům tolik uhranul?

Daniel Baret


Klíčová slova: úsměv, Izrael, vědci, stáříDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,640
22,830
29,600
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější