nahoru

Revoluce: Vědci vynalezli osvětlení, které vypadá stejně jako přírodní světlo

ref20. února 2015 • 13:00
Revoluce: Vědci vynalezli osvětlení, které vypadá stejně jako přírodní světlo
foto: weburbanist.com

Přírodní světlo je jednou z věcí, která se nedá ničím nahradit. Své o tom vědí především fotografové a architekti, ale i lidé, kteří nemají rádi umělé osvětlení. Nyní italská společnost CoeLux konečně nalezla řešení - vynalezla umělé osvětlení, které má stejné parametry jako přírodní světlo. Informoval o tom server weburbanist.com.

CoeLux nyní umí nasimulovat prakticky stejné světlo, jaké vidíme, když svítí na něco Slunce. Není tedy ani světlejší, ani více modré, jak to bývá u umělého osvětlení. Je zkrátka přírodní, což je naprosto revoluční. Firma na vývoji svého vynálezu pracovala 10 let.

Podívejte se nyní na fotografie – na první pohled se zdá, že na nich není nic nového a zajímavého. Vidíme modrou oblohu, ze které vychází světlo. Vtip je v tom, že tam žádná obloha není - modrá plocha představuje popisovaný nový vynález. Fotografie nejsou digitálně upravené.

I pokud pohlédneme přímo do světla, neuvidíme ho. Technika simuluje i nekonečnou hloubku modré barvy, kterou vidíme, když pohlédneme na oblohu.

Využití nových světel je široké – mohou se použít například v tunelech nebo na místech, kde jsou dlouhé tmavé zimy. Podle firmy mohou její světla hluboce ovlivnit architekturu, protože tvůrci již nebudou muset pracovat s přirozeným světlem.

ref


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře